Компаниите от еврозоната трупат кешови наличности и избягват инвестиции

28.10.2016 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Компаниите от еврозоната укриват нарастващи обеми от средства въпреки усилията на Европейската централна банка да насърчи бизнес разходите и инвестициите чрез намаляване на лихвите под нулата
Компаниите от еврозоната трупат кешови наличности и избягват инвестиции
Снимка: под лиценза на creative commons

Данни на ЕЦБ, публикувани в петък, показват, че нивото на спестявания на нефинансовите предприятия спрямо тяхната нетна печалба е нараснало солидно през второто тримесечие до многогодишен връх от 6,7% спрямо 6,1% в началото на годината. Нефинансовите инвестиции на тези предприятия пък остават стабилно на ниво от 3,5% в продължение на вече две години.

Днешните данни подчертават рисковете, че вместо да насърчава потребителите и бизнеса да разтворят своите портфейли, отрицателните лихвени ставки на ЕЦБ и другите инструменти на провежданата от банката нестандартна политика могат да доведат до по-нататъшен ръст на спестяванията.

Спестяванията на домакинствата от еврозоната нараснаха през второто тримесечие до 12,8% - най-високо ниво от края на 2011-а година, според данни на Евростат.

Взети заедно, нетните нива на спестовност на домакинствата, бизнесът и правителствата се повиши през второто тримесечие до 6,9% от нетния разполагаем доход в сравнение с 6,1% година по-рано, показват данни на ЕЦБ.

Тази промяна се дължи главно на нефинансовите предприятия, чиито нетни спестявания са се увеличили с около 40%, откакто ЕЦБ намали основната си лихва под нулата.

Ив Мерш от Изпълнителния съвет на ЕЦБ предупреди в четвъртък, че неотдавнашното покачване на спестяванията в много държави от еврозоната, включително Франция и Германия, "изисква нашето внимание."

Подобно развитие би довело до още по-ниски лихвени проценти, тъй като все по-големите спестявания ще се съревновават с все по-малко възможности за инвестиции. Това от своя страна може да бъде последвано от по-големи рискове за дефлация, предупреди Мерш.

По-ниските лихви на теория би трябвало да насърчават потребителите и бизнеса да харчат повече с оглед намаляване на възвръщаемостта на спестяванията и на сигурните активи като например държавните облигации. Наказателните лихви върху спестяванията, които някои фирми са принудени да плащат, пък би трябва да действат като допълнителен стимул за тях да харчат повече. Допълнителните разходи следват да доведат до търсене на стоки, увеличаване на икономическия растеж и вдигане на темпа на инфлация.

Някои икономисти и банкери обаче предупреждават, че отрицателните лихви сигнализират за опасения относно перспективите за икономическия растеж и способността на централната банка да направлява тези тенденции. Това от своя страна означава, че фирмите могат да са по-консервативни в техните разходи. Днешните последни данни на ЕЦБ изглеждат в подкрепа точно на тази теза.

По данни на Централната банка на Германия (Бундесбанк), немските нефинансови предприятия са спестявали повече, отколкото са инвестирали през последните седем години, натрупвайки за този период около 455 млрд. евро в брой и депозити. Управленските екипи на тези компании обвиняват за резервираността си слабата глобална икономическа перспектива, регулаторната несигурност и геополитическите рискове.

В тази връзка Ив Мерш от ЕЦБ предупреди, че най-големите рискове в настоящата среда са очакванията за по-слаб икономически растеж в бъдеще, който може да доведе понастоящем до по-ниски инвестиции и прекомерна спестовност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...