Компании от текстилния бранш в страната масово фалират

15.11.2024 | 12:45
по статията работи: econ.bg
Заради намаленото потребление в момента производствените цени на дрехите в България, включително и на суровините, са "замръзнали" след ръста между 30 и 50 на сто в периода 2022-2023 г.
Компании от текстилния бранш в страната масово фалират
Снимка: под лиценза на creative commons

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България. Във всеки град, където има членове на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), повечето фирми съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми, твърди пред БТА председателят на БАПИОТ Радина Банкова.

Производствените цени на текстилната ни индустрия са "замръзнали", а компаниите, за да се задържат, са принудени да изпълняват неизгодни договори, допълни Банкова.

Според нея текстилният сектор на България все още не е тръгнал към тотално закриване, но е в изчакване доколко още ще потъне основният за сектора пазар - Европа. А той стремглаво върви към потъване заради цялостната неадекватна митническа и зелена политика, която не отчита реалното състояние на индустриите и готовността им да отговорят на тези изисквания, коментира Радина Банкова.

Заради намаленото потребление в момента производствените цени на дрехите в България, включително и на суровините, са "замръзнали" след ръста между 30 и 50 на сто в периода 2022-2023 г. При постоянно повишаващи се разходи за енергоносители, материали и заплати сме в ситуация да не можем да вдигнем цените дори и с цент, защото клиентите на продукти, произведени в Европа, останаха изключително малко, коментира Банкова. Това принуждава българските текстилни фирми, за да не изгубят работниците си, да изпълняват поръчки на неизгодни цени, но това е само временно решение, предупреди председателят на БАПИОТ и изтъкна, че "ако няма изгледи за подобряване на икономическата ситуация, браншът няма да издържи дълго".

Не се сбъднаха и очакванията на сектора след затварянето на производства на големи западни марки в Украйна заради войната фирмите да се пренасочат към България основно заради стагнацията на европейския пазар и по-специално в Германия и Франция, коментира Банкова. Пет пъти теглото на Националния дворец на културата - над 100 000 тона, е размерът на текстилните отпадъци, които се изхвърлят всяка година в България. Едва 2% от тях се рециклират, а между 50-70% от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба, сочат данни на Асоциацията по рециклиране на текстил.

Всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 килограма. Неслучайно наричат текстила "новата пластмаса". Парниковите емисии от този бранш са колкото тези от авиацията, железопътния и корабния транспорт, взети заедно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....