Компенсациите за скъпия ток за бизнеса надхвърлиха 4.4 млрд. лева

06.01.2023 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Програмата за компенсиране на бизнеса заради скъпата електроенергия стартира от октомври 2021 г. След това от 1 юли 2022 г. с актуализацията на бюджета мярката беше променена и цените на тока за бизнеса реално бяха фиксирани
Компенсациите за скъпия ток за бизнеса надхвърлиха 4.4 млрд. лева
Снимка: под лиценза на creative commons

Фирмите в страната са получили над 4,4 млрд. лв. като компенсации за високите цени на тока. Това става ясно от писмен отговор на служебния министър на енергетиката Росен Христов на депутатски въпрос.

Програмата за компенсиране на бизнеса заради скъпата електроенергия стартира от октомври 2021 г. След това от 1 юли 2022 г. с актуализацията на бюджета мярката беше променена и цените на тока за бизнеса реално бяха фиксирани, защото фирмите получаваха компенсации за цените над 250 лв. за мегаватчас, като допълнително плащаха цените за достъп до електроразпределителната мрежа и за пренос на електроенергията.

От началото на 2023 г. цените на тока за бизнеса реално са понижени с около 20 на сто, защото фирмите вече получават компенсации за цените на електроенергията над 200 лв. за мегаватчас, като продължават да плащат цените за достъп и пренос. Дали това ще доведе да понижение на цените на стоките и услугите тепърва предстои да видим.

В програмата за компенсиране на небитовите потребители на електроенергия попадат около 633 хил. крайни клиенти, като сред тях са фирми, учебни заведения, храмове, театри, лечебни заведения и т. н.

За периода след промяна на програмата за компенсиране на бизнеса, от 1 юли до 31 октомври 2022 г. от Фонд “Сигурност на електроенергийната система” на небитовите потребители на ток са изплатени 2,447 млрд. лв., става ясно от отговора на министър Росен Христов. В първата част от програмата, в периода от 1 октомври 2021 г. до 30 юни 2022 г., изплатените средства за компенсации заради скъпия ток са 1,984 млрд. лв. Така общата сума на изплатените компенсации надминава 4,4 млрд. лв.

Само от януари до ноември миналата година вноските на държавните енергийни предприятия във Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФСЕС) са в размер на 3,5 млрд. лв. Средствата от държавните дружества влизат във фонда по две направления. Първо, средствата за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток се набираха чрез целеви вноски на държавните енергийни дружества във ФСЕС. С тази цел от януари до ноември 2022 г. от БЕХ са внесли във ФСЕС 2,976 млрд. лв. Освен това, държавните енергийни дружества внасят във фонда 5% от приходите си от продажба на ток. Вноските във фонда от ТЕЦ “Марица Изток 2” са 167,8 млн. лв., от АЕЦ “Козлодуй” са внесли 285,8 млн. лв., от ЕСО - 34 млн. лв., от “Булгартрансгаз”- 32,29 млн. лв., от НЕК - 10,45 млн. лв.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...