Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) прие становище за съответствието на разпоредби от Закона за здравословни и безопасни условия на труд /ЗЗБУТ/ и Наредба № 3 от 25 януари 2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина със Закона за защита на конкуренцията.
Производството е образувано по искане на Служба по трудова медицина /СТМ/ с твърдение за наличие на условия за нелоялна конкуренция между службите и предоставяне на некачествени услуги на по-ниски цени чрез възможността за участие на специалистите по трудова медицина в повече от една СТМ.
КЗК анализира доколко действащата нормативна уредба създава условия за конкуренция между предприятията на пазара от гледна точка на цени, качество и възможност за навлизане на пазара. Комисията оцени и евентуалния ефект от въвеждане на забрана за участие на специалисти в повече от една служба по трудова медицина върху конкуренцията на съответния пазар.
Според Комисията нормативната уредба не съдържа разпоредби, ограничаващи конкуренцията между СТМ по отношение на цена и качество на предоставяните от тях услуги.
Антимонополният орган е на мнение, че нормативното въвеждане на изискване за наличието на минимален състав на служителите със съответния образователен ценз и опит в трудовата медицина представлява бариера за навлизане на пазара, но е необходимо условие за гарантиране на минимално първоначално качество на услугата.
Самото предлагане на услугите на по-ниски цени от отделни участници на пазара не е и не може да се счита за нарушение на правилата на конкуренцията по ЗЗК. В случай че предприятие на пазара предлага услуги на цена под себестойност, то тогава неговото поведение може да попадне в обхвата на ЗЗК.
КЗК е на мнение, че въвеждането на забрана за участие на един и същи специалист в повече от една СТМ би нарушило конкуренцията на пазара чрез ограничаване на кръга от предприятия и значително би увеличило разходите за навлизане на този пазар, без да гарантира качество на услугата.
Липсата на квалифицирани кадри с необходимия опит ще ограничи в допълнителна степен броя на предприятията, извършващи този вид дейност, като недостигът на специалисти ще доведе и до повишаване на цената на услугата в ущърб на потребителите - работодатели.
Според КЗК предоставянето на некачествени услуги би могло да бъде преодоляно чрез алтернативни мерки, от които не възниква антиконкурентен ефект, като например разработване на система за оценяване на качеството на трудово-медицинското обслужване; разработване на ръководства и кодекси за добри практики във връзка с прилагането на нормативната уредба.