Съмнения за финансовото състояние на държавата изрази лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. В предаването "Неделя 150" на "Хоризонт" на БНР той каза, че има информация за несъответствия между обещанията за повишаване на доходите и реалностите.
Има разминаване между думите и делата. Ако са верни, така, някои пиленца, които ни нашепват информация от Централната банка, от Министерство на финансите, сега не ме карайте да ги разкривам, паричките не са толкова, колкото се говори, че са, и че общо взето не са достатъчно. Приходите от митници, от НАП са надхвърлили планираните и същевременно се изразява недоволство от работата на тези институции. Пак нещо не ми се връзва, посочи Тренчев.
Синдикатите ще продължат да настояват в бюджета за догодина да бъде записано увеличение на всички бюджетни доходи, каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров: "Смятаме, че около десетина процента трябва да бъдат заложени увеличение на доходите в бюджетните системи като минимална стъпка. По подобен начин излизат сметките и за пенсионерите. Минималната работна заплата по същия начин. Без да я смятаме колко и как, автоматично механизъм, обвързан с ръста на икономиката, прага на бедност и средната работна заплата. Нещо, което е простичко, възможно и ясно до септември да го измислим и да видим ако се получава 290 лева - 290 лева, ако се получава 300 - 300".
КНСБ и КТ "Подкрепа" ще искат от работодателите договорка за ръста на работните заплати в отделните браншове още от юли. В същото време Българската стопанска камара настоява за по-малка държавна регулация в икономиката, каза пред "Хоризонт" изпълнителният председател на камарата Божидар Данев: "Колкото по-малко държава, толкова по-добре, толкова по-добре просперираща икономика. Държавата трябва първо да се върне към пенсионната система и да въведе справедливост в пенсионната система. Това, което предлагаме да се отдели в отделен фонд за плащането на категорийните работници от МВР, МНО и правосъдието, да се отделят в отделен фонд, да се знае какво е чистото положение."