Контролът върху продажбата на лекарства се затяга

31.03.2009 | 14:00
по статията работи:
Затварят аптека, ако я хванат три пъти да продава лекарства без рецепта
Контролът върху продажбата на лекарства се затяга

Още повече се затяга контролът върху продажбата на лекарствата, съобщава БНТ. Съюзът на фармацевтите ще проверява дали аптеките изискват задължителните рецепти от пациентите.

Глобите за аптеки, които продават лекарства без рецепта, са съответно: при първо нарушение - порицание, при второ – до пет минимални работни заплати и при трето – затваряне на аптеката. Това съобщи председателят на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Мирослав Ненчев, цитиран от Дарик радио.

От 20 години има закон, който забранява да се продават лекарства без рецепта, ако производителят на медикамента е написал, че тя е необходима. Доскоро фармацевтите нарушаваха закона заради липсата на контрол.

Затягането на контрола ще намали значително печалбите, но фармацевтите искат да поемат своята отговорност и да спрат безразборната употреба на лекарства.

За хронично болните рецептите могат да важат до 6 месеца, след което те трябва да актуализират рецептата си. Дали еднократни или многократни да са рецептите, решава лекарят. Фармацевтът не може да прибира предписанието, но е длъжен да отбележи на гърба, че е продал лекарството.

Рецептите ще се изискват само за лекарства, в чието описание изрично е записано, че се взимат по лекарско предписание. Обикновените болкоуспокояващи, лекарствата срещу грип и витамините ще се продават свободно.

Според Габриела Вутева, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз (БФС), хората масово пият лекарства, които са им препоръчани от познати или са им предписани преди 7-8 години. "Един човек с хронични заболявания години наред взима един и същи лекарствен продукт, който вече може въобще да не му действа, т.е. той да е резистентен", коментира Вутева.

Тя обясни още и защо едно от широко употребяваните болкоуспокояващи лекарства – "Аулин", трябва да е с рецепта: „Аулин”-ът е продукт, за който категорично се изисква рецепта и това не е самоцел. Той може да е опасен за пациенти с проблеми в храносмилателната система”.

Още едно ограничение се въведе тази седмица – в аптеките вече не могат да се продават детски храни и добавки. Може би това ще предизвика вълна на недоволство, защото фармацевтите не са съгласни в бензиностанции да могат да се продават детски храни, а в аптеките това да е забранено.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...