Над три четвърти от европейците считат, че корупцията е основен проблем в собствената им държава, показва изследване на Евробарометър. Равнището в отделните страни-членки варира от 97% от гражданите в България, които сочат корупцията за основен проблем, до 22% в Дания. Средното за ЕС е 78%.
Възприемането за корупцията като проблем е останало общо взето същото, каквото и през 2007 година, когато е проведено последното подобно проучване на Евробарометър. Все пак в някои държави има и големи промени. Типичен пример е Финландия, където се забелязва удвояване - преди 25% от анкетираните са сочели корупцията за проблем, сега процентът вече е 51 на сто. В Австрия също се забелязва „напредък" - 47% преди, 61% сега, както и в Малта - 84% срещу 95%. Единствено в Люксембург, Швеция и Словакия има спад на загрижените от корупцията.
Мнозинството граждани на ЕС са съгласни, че феноменът „корпуция" засяга всички публични институции. 80% считат, че има корупция в националната и местната власт. 75% от анкетираните смятат, че и в
европейските структури корупцията е основен проблем.
Най-често срещаната причина за корупция е тясната връзка между политиката и бизнеса, казват 42% от европейците. Чиновниците, организиращи търгове и процедури за издаване на разрешителни, са считани
за най-податливите на корупция. Освен тях полицаите, съдиите и митничарите са сочени за хората, сред които има най-голяма корупция.