Само за последните три години на територията на курортното село са се появили 70 нови обекта, чийто основен предмет на дейност е туризъм. Община и НПО се опитват да обединят усилията, за да се
подобри инфраструктурата на селото, което ще доведе до по-добро качество на туристическия продукт, както и до повишаване имиджа на Кранево и България
По инициатива на неправителствената организация Съюз на хотелиерите и ресторантьорите "Кранеа" в Кранево, подкрепена от община Балчик и кметството в селото в неделя в Кранево ще се проведе хепънинг
"Здравей, лято 2006", като целта на проявата е да се популяризират туризмът, Кранево и страната ни.
По този повод на нарочна пресконференция вчера, на която присъстваха председателят на "Кранеа" Иван Николов, кметът на община Балчик Красимир Михайлов, кметът на с. Кранево Георги Раднев и главният архитект Н. Цанкова бе представено пред журналисти направеното в селото и какво още се предвижда да се направи, за да се подобрят условията за живеене и бизнес в крайморското село.
Иван Николов обяви, че по неофициална статистика, водена от хотелиерите в Кранево, селото вече разполага с около 10-12 хил. легла през активния туристически сезон плюс допълнително още толкова от частни квартири. "От работещите в нашия бранш в държавната хазна влизат на сезон 30-35 млн. лв., към които можем да прибавим и още 7-8 млн. лв. направени инвестиции в извън активния сезон. Ние всички благодарим за положените усилия от страна на работещите във "ВиК", "Електроразпределение", РПУ, които допринасят за по-добрите условия на нашата работа и осигуряването на реда и спокойствието в селото" - каза И. Николов.
Главният архитект на община Балчик Н. Цанкова разказа, че в момента се прави нов подробен устройствен план за Кранево, тъй като този, който съществува, е от 1984 г., а голяма част от терените е вече възстановена частна собственост. "Там, където има земеделски земи, подготвяме промяната на техния статут, така че те да се ползват вече за курортни и жилищни нужди. Основният проблем в селото е главната улица "Черно море", която в момента е търговска, пешеходна зона и главна транспортна артерия, която свързва с плажната ивица. Идеята ни е да облекчим "Черно море" от транспортния поток, като за целта сме започнали изграждането на едно мостово съоръжение над река Краневска със собствени средства. Инвестицията възлиза на 200 хил. лв. Така основният транспортен поток ще минава покрай селото от една страна, а от друга чрез него ще свържем северната част на селото с плажната ивица" - каза още арх. Цанкова. Към момента обаче обектът е спрян от РДНСК, поради претенции срещу параметрите на обекта от страна на Кънчо Стойчев. Строителната дирекция е издала препоръки и се надяваме в скоро време да възобновим работата на обекта, добави още арх. Цанкова.
Тя добави още, че през последните години Кранево се развива бурно. "Само за тази година има издадени разрешителни за нови 21 обекта, а 16 други строителни разрешения за реконструкции, басейни и други подобрения на вече съществуващи имоти. През миналата година новите обекти са били 34 плюс 20 реконструирани, а през 2003 г. - новите обекти са били 15" - заяви арх. Цанкова.
Кметът на община Балчик Красимир Михайлов заяви, че общината не може със собствени средства да осигури финансиране за такива големи инфраструктурни обекти, каквито са в Кранево. По тази причина се търси финансиране по всички присъединителни програми. "Имаме идея също да бъде изграден IV-класен път Кранево-Осеново до летище Варна, с което ще скъсим разстоянието до летището с 8 до 10 км. За това са ни нужни около 2 млн. лв. 90 хил. лв. общината плаща от бюджета си за осигуряването на реда и сигурността в селото" - добави още Кр. Михайлов. Кметът на селото Георги Раднев призова бизнеса да промени отношението си към Кранево и съвместно да се опитат всички да променят визията на селото.
По официални данни на община Балчик до края на юли на територията на Кранево от категоризираните обекти за нощувка са реализирани общо 20 697 броя нощувки от българи и 70 210 нощувки от чужденци.
/в. "Нова добруджанска трибуна"