Българската народна банка (БНБ) е длъжна да предложи оздравителна процедура за Корпоративна търговска банка (КТБ). Това коментира финансистът Красимир Ангарски и допълни, че все още не може да се говори за обявяване в несъстоятелност на финансовата институция, тъй като Централната банка не е вземала такова решение.
Според експерта в момента трябва да се направят конкретни анализи на КТБ и да се изработи конкретна програма за оздравяването й. Той припомня, че размерът на гарантираните влогове със сума до 100 хил. евро в банката е около 3,5 млрд. лв.
„Друг е въпросът дали тези пари да се разплатят от Фонда за гарантиране на вземанията или да се обявят в капитал на банката“, обяснява Ангарски. Според него вторият вариант е напълно реален и може да се използва за осигуряване на ликвидност на финансовата институция.
„Оздравяването на КТБ ще бъде със сигурност по-евтино от обявяването й в несъстоятелност. Трябва да се опитат всички възможни варианти, като фалитът е в краен случай“, смята финансистът.
Красимир Ангарски коментира, че сега предстои фондът EPIC, който представлява големите акционери в КТБ, да направи собствен одит и да прецени според техните критерии какъв е рискът за оздравяване на банката под специален надзор и колко би им струвало това.
По думите на експерта освен възможността за увеличаване на капитала на КТБ за сметка на гарантираните влогове, може да се направи и консорциум. В този консорциум може да влезе държавата, но не със 100%, предлага Ангарски и допълва, че към него могат да се включат и потенциални инвеститори, както и Оманският фонд.
По-отношение на обявените от одита на КТБ обезценени 4,222 млрд. лв., финансистът коментира, че това не са липси. „Милиардите ги има, но няма достатъчно гаранция, обезпечение, че ще се намерят“, завършва той.
По-рано през деня БНБ публикува доклада за финансовото състояние на КТБ, но не даде решение за финансовата институция. От Централната банка обявиха, че такова могат да вземат депутатите от 43-тото Народно събрание. От Управителния съвет на БНБ обаче не отричат изходът от кризата с КТБ да бъде в оздравяването или преструктурирането на банката.
Според данните на одиторските фирми „Ърнст енд Янг одит“ ООД, „Делойт България“ ООД и „АФА“ ООД е необходима обезценката на активи на банката в размер на 4,222 млрд. лв. В данните се посочва, че към 30 септември общата сума на всички активи на КТБ е била в рамките на 6,662 млрд. лв.