Красимир Ангарски: Отварянето на кредитните досиета в КТБ е рисковано за вложителите

27.07.2014 | 17:35
по статията работи: econ.bg
Според него това предложение има за цел да се компрометират конкретни лица и компании
Красимир Ангарски: Отварянето на кредитните досиета в КТБ е рисковано за вложителите

Отварянето на кредитните досиета на вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ) крие риск за вложителите във финансовата институция. Това коментира финансовият експерт Красимир Ангарски пред БНР. „Няма за какво да ги разкриват. Ако има сигнали за нещо, там прокурори, следствени органи и служби могат да отидат и да търсят каквото искат. Те имат правомощия“, смята той.

Според него това предложение вероятно има за цел да се компрометират конкретни лица и компании, които са клиенти на поставената под специален надзор банка. По думите на Ангарски именно месеците преди предсрочните парламентарни избори са най-подходящите за това.

Финансовият експерт смята, че обявената от Иван Искров готовност да напусне поста си на управител на Българската народна банка (БНБ) е опит за прехвърляне на отговорността за кризата с КТБ към друг орган.

По неговите думи е необходимо един евентуален служебен кабинет да има възможност да тегли заеми при извънредни ситуации. „И през 1996 – 1997 г. при кризата правителството на Софиански имахме съгласие от Народното събрание да се сключи споразумение с Международния валутен фонд (МВФ), да се сключат споразумения за заеми. Това е успешна практика, но това не означава, че като им се даде право, те трябва да изхарчат всичко преди изборите“, обяснява Ангарски.

Припомняме, че финансовият министър в оставка Петър Чобанов обяви, че оманският фонд е готов, когато бъде поканен от БНБ, да участва в разговорите за решаване на въпроса с КТБ, в която е акционер. По думите му, за да започнат реални разговори с тях, от фонда са поискали да разберат точно каква е ситуацията с капитала на КТБ. 

Преди време стана ясно, че оманският фонд и останалите акционери в поставената под специален надзор финансова институция ще търсят възможни решения за нейното оздравяване. Те се надяват, че в рамките на три месеца ще бъде изготвен план за това.

Тази информация се появи няколко дни след като финансовият министър Петър Чобанов проведе телефонен разговор с изпълнителният директор на фонда. По време на него той подчерта, че ще бъде дадена възможност на сегашните акционери да осигурят необходимия ресурс за КТБ. По време на разговора Чобанов подчертал още, че държавните институции ще се намесят съобразно правомощията си по закон, само ако акционерите не успеят. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...