Кредиторите на Атина в лицето на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) подкрепят предложенията за реформи на новото гръцко правителство. Той беше изискан от Европа, за да бъде удължена програмата за финансова помощ на страната с четири месеца
„Фактът, че Еврогрупата обсъжда искането на Гърция за продължаване на финансирането й днес, показва, че всички кредитори на страната споделят оценката за програмата за реформи“, коментира говорителят на Комисията Маргаритис Скинас.
Той допълва, че ЕК смята предложенията на гръцката държава за „достатъчно изчерпателни“. "Следващите стъпки ще бъдат направени от Еврогрупата", допълва той, визирайки телеконферентния разговор между финансовите министри на еврозоната, която трябва да започне в 14 часа брюкселско време, съобщава БТА.
Германските власти отговориха, че виждат възможно решение на „конфликта“ с Гърция, след като страната обяви списъка с готвени реформи.
"Изпитвам предпазлив оптимизъм след петъчния ден и след днешния ден, за това че напредваме стъпка по стъпка към решаване на конфликта", обяви немският вицеканцлер Зигмар Габриел, който е и министър на икономиката и енергетиката.
Предстои в края на седмицата Бундестага да разгледа молбата на Атина за удължаване на финансовата помощ за страната с четири месеца. Очаква се немските депутати да подкрепят желанието на европейската страна.
С молба за одобряване на гръцкото искане към Бундестага се обърна в понеделник (23 февруари) германският финансов министър Волфганг Шойбле. Освен немските депутати за удължаването на гръцкото финансиране трябва да гласулат и от парламентите на Финландия, Холандия и Естония, за да може да влезе в сила.
В предвидените от Атина мерки са борбата с укриването на данъци и пресичане на контрабандата на горива и цигари. Гърция иска да спре отнемането на домовете на бедните длъжници, безплатно здравеопазване и електричество за тези, които не могат да плащат. От своя страна от еврозоната настояват за намаляване на пенсиите и повишаване на ДДС.