С навършването на 24-годишнината от трагедията "Чернобил" от Коалиция "АЕЦ БелеНе" и Асоциация "За земята" реагираха като сравниха съветската централа с проекта "АЕЦ "Белене", предаде БГНЕС.
От двете неправителствени организации заявиха, че в поведението на управляващите откриват запазения рефлекс за укриване на информация от обществото.
Реакторите са друг тип. Въпросът е, че политиката на укриване на информация, на държане на хората в неведение са същите, смята Тодор Тодоров, член на УС на "За земята".
В подкрепа на организациите се изказа енергетикът инж. Димитър Бучков - консултант-енергетик към Парламентарната комисия по енергетика, икономика и туризъм. Той определи АЕЦ "Белене" като проект, останал от едно друго мислене, която енергията е била евтина - XX век.
Българската енергетика всяка пета година работи, за да покрие загубите на предишните четири, коментира Бучков. Според него атомната централа няма да изпълни предназначението си да изнася енергия и запита точно в коя посока има възможност да изнасяме енергия.
Атомната централа не ни трябва и рухва под собствената си икономическа несъстоятелност, заяви експертът.
НПО-тата припомниха, че в района на Белене продължава да има проблеми със сеизмичността. Проектът обаче, чиято стойност нарасна от 2 на 10 млрд. евро, не предвижда обезопасяването на района.
Петко Ковачев от Института за зелена политика посочи, че все още продължават да излизат данни за чернобилската трагедия. Може би никога няма да узнаем истинския брой на пострадалите, коментира той.