Фискална дисциплина, комбинирана със структурни реформи, е условието България да се върне към растеж. Това каза еврокомисар Кристалина Георгиева пред участниците в Годишната среща на бизнеса с правителството.
Тя акцентира върху необходимостта да се направят реформи в администрацията, публичните инвестиции да бъдат насочени, както в пътища, така и към други елементи на инфраструктурата, важни за икономическия растеж.
Необходими са инвестиции в човешкия потенциал и осъществяване на реформата в образованието. Според Георгиева тези мерки биха позволили на България да постигне растеж, по-висок от средния за Европа, увеличаване на заетостта, на конкурентоспособността на икономиката. Реформите ще осигурят и политически позитиви за правителството, заяви еврокомисарят, цитирана от БТА.
България продължава да бъде по-добре, отколкото повечето от страните в региона по отношение на правенето на бизнес. Това стана ясно още от думите на Георгиева, предаде Агенция "Фокус". Ние сме на 51-во място в класацията от други 183 страни в света, каза Георгиева (позовавайки се на данни от осмото издание на редовния годишен доклад на Световната банка Doing Business 2011 - бел.ред.).
България продължава да се смята за корумпирана страна, посочи европейският комисар. Това според нея е наследството на България. Догодина страната ни би трябвало да напредне по този показател.
Кризата е като да караме в мъгла. Какво правим тогава - да се залепим за фаровете на колата и да караме след тях. Ако се предприеме тази стратегия, кои са фаровете, за които да се залепим? За мен е най-интересна Швеция, където би трябвало кризата да се окаже катастрофална, защото там има високи данъци и труден модел. Но при стриктна фискална политика и въпреки голямата рецесия, догодина те се целят към 4,5 % темпове на растеж, коментира още Георгиева.
На нас ни се падна не само мъгла, но и дъжд и лед, заяви от своя страна премиерът Бойко Борисов по повод усилията на правителството за извеждане на страната от кризата. Той използва сравнението на еврокосамиря, която даде примери с Швеция, Латвия и Словакия, които са се справили с предизвикателствата на кризата и биха могли да бъдат ориентировъчните светлини, които да следваме.
Ако се бяхме залепили за Ирландия, досега да сме от другата страна на дерето, коментира Борисов. Той добави, че едно едно е да се возиш, а друго е да караш.
От думите на Борисов стана ясно още, че ако кабинетът е послушал президента Първанов и е увеличил дефицита, сега сме щели да рискуваме да останем без глас в Европейската комисия. В допълнение Борисов обясни, че във всички министерства и ресори е имало капани, заложени от предишното правителство. Като пример беше дадено подписаното от предишното правителство споразумение по проекта "Южен поток", за което едва сега става ясно, че ЕС има възражения.
Ние седим в момента върху доста пари, имаме подписани договори с ЕБВР, ЕИБ за средства на ниски лихвени нива, но сме решили да пазим 3-процентния дефицит, защото това е добре за България, допълни Борисов. Той отбеляза, че в противен случай правителството би могло да вземе доста пари, но ще завещае тежко наследство за следващите поколения.