Кризата в Украйна продължава да удря по износа ни към страната

12.05.2014 | 11:35
по статията работи: Симеон Досев
Турция, Китай и Русия са основните ни търговски партньори извън ЕС
Кризата в Украйна продължава да удря по износа ни към страната

Кризата в Украйна значително е влошила търговията ни със страната в началото на тази година. Изнесените през периода януари-март стоки за държавата са на стойност 51,2 млн. лева, което е с 57,7% по-малко спрямо първите три месеца на 2013 г. Вносът от своя страна обаче е нараснал със 17,4% до 290,7 млн. лева. Това става ясно от данните на НСИ относно търговията на България с трети страни.

Като цяло през първите три месеца на годината износът ни към страните извън ЕС намялва с 16,8% спрямо година по-рано и е в размер на 3,4 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, Руската федерация, Сингапур, Обединените арабски емирства и бившата югославска република Македония, които формират 55.3% от износа за трети страни.

През март 2014 г. износът на България за трети страни намалява с 22,2% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1 млрд. лeвa.

Вносът на България от трети страни за първите три месеца на 2014 г. намалява със 7.8% спрямо същия период на предходната година и е на стойност 4,4 млрд. лeвa (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна.

През март 2014 г. вносът на България от трети страни намалява с 5,6% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1,4 млрд. лeвa.

Външнотърговското салдо на България с трети страни през периода януари - март 2014 г. е отрицателно и е на стойност 1,03 млрд. лeвa. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и възлиза на 805,5 млн. лева.

През март 2014 г. външнотърговското салдо на България с трети страни е отрицателно и е на стойност 425.6 млн. лeвa.

При износа на България за трети стран ипрез първите три месеца на 2014 г. в сравнение със същия период на предходната година най-голям ръст е отбелязан при химичните вещества и продукти (12%). Спадът пък е най-сериозен при минералните горива и масла (38,9%), както и при необработените материали, негодни за консумация.

При вноса на България от трети страни най-голямо процентно увеличение е отчетено в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (48,2%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (27,0%). (38,4%).

Търговия на България с трети страни и ЕС – общо

През периода януари - март 2014 г. от България са изнесени стоки общо на стойност 9.5 млрд. лв. и спрямо съответния период на предходната година износът намалява с 6.9%. Само през третия месец на годината общият износ на страната ни възлиза на 3,2 млрд. лв. и намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година.

За първите три месеца на 2014 г. у нас са внесени стоки общо на стойност 11,7 млрд. лв., или с 0.3% повече спрямо същия период на предходната година. През март 2014 г. общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 3.9 млрд. лeвa.

Общото външнотърговско салдо е отрицателно през първите три месеца на годината и е в размер на 2,186 млрд. лева. Само за третия месец салдото също е отрицатлно на стойност 753 млн. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....