За първи път от две години насам се забелязва раздвижване на пазара на имоти, което е знак, че кризата започва да отминава. Според имотния регистър към Агенцията по вписванията през второто тримесечие на 2011 г. са прехвърлени 67 254 имота, което прави по 747 сделки средно на ден.
Резултатът е далеч от времето на имотния бум, но е значително по-добър от изтеклите две години. Спрямо същия период на миналата година например, когато са били вписани под 46 000 сделки, сега има 20% ръст. Оживлението на имотния пазар се случва на фона на все още падащи цени на имотите, съобщи в."Сега".
По-окуражаващи са сигналите за жилищата. През април-юни средните цени на жилищата в столицата - най-големия пазар, са с 10% по-ниски отпреди година, но отбелязват ръст от 3.6% спрямо първото тримесечие на т. г., обяви вчера в свой анализ "Райфайзен имоти". Пазарът на жилищни имоти се стабилизира бавно от началото на 2011 г., заключава анализът.
Данните на БНБ също сочат ръст. Жилищните заеми са се увеличили с над 210 млн. лв. за една година, показва паричната статистика на БНБ към края на юни. Изследване на консултантската компания "КредитЦентър" показва, че ипотеките през юни са нараснали с 3.6% спрямо май.
Според екипа на "Адрес" най-тежката част на кризата е отминала и все повече хора се осмеляват да купуват апартаменти и къщи, защото не се страхуват, че ще ги съкратят от работа или ще им намалят заплатата. Освен това банките вече отпускат заеми за жилища по-охотно и при по-добри условия. Броят на ипотеките е нараснал с 14.6% през първото полугодие на 2011 г. спрямо същия период на миналата година по данни на Агенцията по вписванията. Брокерите твърдят, че през последните месеци имат стотици запитвания от купувачи и половината от тях стигат до сделки.
От "Бългериън пропъртис" смятат, че цените са толкова ниски, че изкушават купувачите. Продавачите пък обикновено излизат на пазара, защото имат да обслужват заем, трябват им свежи пари за инвестиции или за покриване на неотложни разходи, твърди Калоян Богданов от "Адрес". Освен това хората, които искат да продават, вече са наясно, че в близките години имотите няма да достигнат рекордните си цени отпреди кризата и няма смисъл да изчакват. Затова са склонни на повече отстъпки, за да се стигне бързо до сделка.