Домакинствата в България харчат по скромните 6 лева на година за посещение на различни културни мероприятия – театрални постановки, концерти и гледане на филми на кино. Това сочат данните от изследването на Обсерваторията за икономика на културата, цитирано от „Монитор“ Социологическото проучване обхваща цялата творческа индустрия за периода 2008-2012 г.
Според статистиката жителите на столицата отделят двойно повече пари за кино и театър, като от семейният бюджет се харчат по 13 лв. на година. Данните показват, че през 2011 г. над 4 милиона българи не са ходили на кино. За София резултатът за същия период е по-нисък - малко под 50 на сто.
“Това се дължи на концентрацията на киносалони основно в столицата”, каза Диана Андреева от Обсерваторията по икономика на културата. Тя допълни, че една от причините е, че само в 15 града има киносалони.
За такси за телевизия и радио обаче разходите на домакинствата в столицата възлизат на 96 лв. през 2008 г. и стигат до 107 лв. през 2012 г. Средно едно домакинство в страната годишно е отделило за книги 14 лв. през 2008 г., докато през 2012 г. са се увеличили на 17 лв. Софиянци пък харчат по около 26 лв. годишно за литература
“Над 50% от хората не са прочели нито една книга през последните 6 месеца”, припомни Андреева.
“За мен инвестициите в култура не са просто финансиране на удоволствие, а инвестиции в икономическото развитие на града, каза при представянето на проучването кметът Йорданка Фандъкова.
Тя обясни, че София се очертава като национален център на културните и творчески индустрии. По думите й всяка десета организация или предприятие в столицата е предприятие на творческата икономика.