Комисарят по хуманитарната помощ и реагирането при кризи Кристалина Георгиева предложи днес да бъде създаден "постоянен капацитет" на Европейския съюз за действия при природни бедствия и кризи, съобщава БТА.
Предложението се съдържа в проект за директива на комисията за подобрени действия при извънредни ситуации, който бе представен днес. Според Кристалина Георгиева природните бедствия в Европа и света непрекъснато се увеличават - над 5 пъти през последните 3-4 години. Само през миналата година от тях са пострадали над 230 милиона души, а причинените щети надхвърлят 70 милиарда евро годишно.
Всяка европейска страна разполага с възможности за борба с природни бедствия, които са типични за нея. България, например, има средства за борба с пожари, с наводнения, със свлачища. Идеята е да се види какви са възможностите на отделните страни и какво те могат да отделят за нуждите на общ механизъм, който да се задейства при бедствия в други страни, заяви тя пред български журналисти преди да представи проекта.
Факт е, че при природни бедствия всички са готови да помагат. Но наличните възможности трябва да се използват по-добре, защото и броят на кризите расте. Трябва да се анализират ресурсите, с които разполага Европейският съюз, трябва да се знае какво точно технически страните в съюза могат да предоставят за нуждите на общ отговор при природни бедствия, добави тя.
Действието на "постоянния капацитет" няма да изисква създаване на нови бюрократични структури. В основата му се предвижда да бъде поставен европейският Център за мониторинг и информация, който действа успешно и сега.
Бюджетът на службата в Европейската комисия за хуманитарна помощ и реакция при кризи е 800 милиона евро годишно, но заради зачестилите природни бедствия тази значителна сума редовно се надхвърля с около 200 милиона евро. За тази година вече са изразходвани 1.05 милиарда евро за хуманитарна помощ и при природни бедствия. Ето защо ефектът от използването на всяко евро трябва да се удвои, изтъкна Кристалина Георгиева.