Лекуваме се свободно във всяка страна от ЕС

25.10.2013 | 16:14
по статията работи: Петя Бързилска
За да могат пациентите да се възползват от правата, дадени им от законодателството на ЕС, то трябва да бъде правилно транспонирано, обясни еврокомисар Борг
Лекуваме се свободно във всяка страна от ЕС

Днес (25 октомври) е важен ден за пациентите в Европейския съюз. Това заяви еврокомисарят по въпросите на здравеопазването Тонио Борг относно влизането в сила на Директивата за правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване.

"Действащото законодателство на ЕС утвърждава правото на пациентите да се лекуват в други страни от Съюза, като разходите им за това трябва да бъдат възстановявани", обясни Борг. Той допълни, че към днешна дата всички държави от ЕС трябваше да са транспонирали в националното си законодателство Директивата за трансгранично здравно обслужване, приета преди 30 месеца, предадоха от Европейската комисия (ЕК).

Така пациентите трябва да имат по-голям избор на здравни услуги, повече информация и по-лесно признаване на рецепти в чужбина.

"Въвеждането на директивата е добре дошло и за европейските здравни системи, тъй като води до подобряване на сътрудничеството между страните членки относно оперативно съвместимите инструменти за електронно здравеопазване, използването на оценки на здравни технологии и обединяването на специализирани познания", заяви още еврокомисарят.

По думите му обаче, за да могат пациентите да се възползват от правата, дадени им от законодателството на ЕС, то трябва да бъде правилно транспонирано и прилагано. "Сега призовавам всички страни членки да изпълнят задълженията си и изцяло да транспонират тази директива. Комисията внимателно ще следи този процес, ще оказва по-нататъшна помощ и, когато е необходимо, ще предприема подходящи действия", каза още Тонио Борг.

Директивата е в съответствие с решението на Съда на  Европейския съюз по делото "Кол и Декер", взето на 28 април 1998 г., с което се установява правото на пациентите да получат медицинско лечение в друга държава-членка без предварително разрешение и разходите им да бъдат възстановени в съответствие с тарифите на страната, в която са осигурени, съобщиха вчера от Националната здравноосигурителната каса (НЗОК).

Директивата обаче не се отнася за дългосрочните грижи, трансплантацията на органи и публичните програми за ваксинация, уточняват от НЗОК.

След предоставяне на здравните грижи, държавата членка по осигуряване е тази, която отговаря за възстановяването на разходите на осигуреното лице при условие, че полученото лечение е предвидено в националното й законодателство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...