Старият програмен период на програмите за Европейско териториално сътрудничество се довършват без загуба на средства. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на дискусионен форум за общините през следващия програмен период.
По думите й вече са усвоени 95% от програмите и няма да бъдат загубени средства.
"В този програмен период програмите за териториално сътрудничество вече са 12 - 3 по външни граници със Сърбия, Турция и Македония", заяви министърът.
Тя добави, че остават програмите с Румъния и Гърция. Според нея сега е моментът за тези, които са в тези райони, да се мобилизират и да подготвят проектите си. По-голямата част от сроковете изтичат през януари 2016 г., а по програмата България - Румъния срокът за кандидатстване е 15 март.
"Единствената програма, която обаче все още не е отворена за финансиране е България - Гърция", каза Павлова.
Според нея водната реформа е възможна мисия, а страната ни вече е на финалната права.
„Ние вече сме почти на финалния етап на реформата и смятам, че най-късно януари процесът и стъпките за водната реформа ще са изпълнени като изходна позиция и реформата като стъпки ще е изпълнена. Оттам нататък ще остане реализация на дейностите по изпълнението на стъпките“, посочи тя.
Тя припомни, че вече има отделен самостоятелен воден регулатор, предстоят новите наредби, свързани с ценообразуването и нивата на услугите. ВиК дружествата вече са определени за бенефициенти на ОП „Околна среда“ 2014 - 2020.
„Те са и тези, които трябва да съфинансират в максимална степен дейностите и инвестициите“, уточни министърът.
Тя обясни, че 28-те области в страната са приравнение на територии и за всяка трябва да бъде избран един оператор, който да има договор с асоциацията на областта по ВиК и за цялата област да има една цена поддържаща компания.
„Вече започна процесът по сключване на договорите и вече е сключен първият договор в община Смолян. ВиК-Смолян и област Смолян са първите, които ще могат да получат финансиране по новата ОП „Околна среда“. Русе са следващите и продължаваме напред с останалите 14“, каза още Павлова.
Министърът каза още, че почти 3 млрд. лв. са насочени към енергийна ефективност на жилищния и сградния фонд на територията на цялата страна.
„До момента е подаден само един проект и той е на Червен бряг за културна инфраструктура“, добави тя.
Срокът е до 15 март 2016 г.
„Общият ресурс е доста сериозен. Извън този 1 млрд. лв., който имаме в Националната програма за енергийна ефективност, имаме 455 млн. лв. в приоритетна ос 1 за големите 39 града за енергийна ефективност на жилищни, административни и публични сгради, детски градини и училища. Отделно 207 млн. лв. за 28-те града и отделно Националната програма за енергийна ефективност за 1 млрд. лв. и още 1 млрд. лв., който е на разположение, когато бъде усвоен първият 1 млрд. лв.“, уточни Павлова.
По думите ѝ Националната програма за енергийна ефективност е отворена за всички и от 1 януари могат да се подават документи всички многофамилни жилищни сгради независимо от броя на апартаментите и вида строителство.