Липсата на достатъчно специалисти в здравеопазването и тяхното запазване е най-сериозният проблем на здравната система в България, заяви министърът на здравеопазването Божидар Нанев пред БНР. Според него начинът за запазване на добрите лекари в България е да бъдат създадени допълнителни стимули - както материални, така и такива, свързани с кариерното развитие.
Делегираните бюджети в здравеопазването трябва да определят таван на приходите от касата на лечебните заведения. Целта е да бъдат дисциплинирани финансово, заяви министърът.
На всеки три месеца бюджетите могат да бъдат коригирани в зависимост от притока на пациенти, уточни министърът.
Той каза още, че от министерството ще поискат в договорите на болниците с НЗОК здравните задведения да бъдат задължени да обявят списъци с необходимото заплащане, както и на хората, които са освободени от него. Всяка болница ще е задължена да публикува списък с консумативи, които не се заплащат от касата. При изписване пациентът ще трябва да получи детайлна разпечатка с всички направени разходи по лечението му, независимо дали са платени от касата или не.
Божидар Нанев допълни, че на новите изисквания за сключване на договори с Националната здравно-осигурителна каза /НЗОК/ най-вероятно ще отговорят повечето лечебни заведения в страната. Въпреки това министърът посочи, че най-сериозното изискване при даване на акредитация ще бъде наличието на 24-часова Спешна помощ.
Другият основен приоритет на здравеопазването през 2009г. ще бъде детското здравеопазване. От 2010 г. всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър. За тази цел ще бъдат изразходвани допълнително около 3.8 млн. лева. Правото на неограничен достъп ще обхваща и децата от 14 до 18 години, каза още министърът.