Лицензирани български екскурзоводи искат компенсации заради пандемията

07.06.2021 | 12:40
по статията работи: econ.bg
„Отправяме искане към служебния кабинет за компенсации заради пандемията под формата на помощ за месеците, в които не сме работили и то принудително“, посочи Радослава Панайоту, екскурзовод от Асеновград
Лицензирани български екскурзоводи искат компенсации заради пандемията
Снимка: БГНЕС

„Отправяме искане към служебния кабинет за компенсации заради пандемията под формата на помощ за месеците, в които не сме работили и то принудително“, посочи в „Преди всички“ по БНР Радослава Панайоту, екскурзовод от Асеновград и представител на “Обединени лицензирани български екскурзоводи“.

„На нас ни се предложи един проект, анонсиран като 3 млн. лв., който все още не е тръгнал, и ние в никакъв случай не сме против проекта. Но това е работа за в бъдеще време. Всеки един екскурзовод, който е подал за участие в този проект, трябва да направи около 13 клипа или презентации, за които ще му бъде платено, но кога и колко, ние все още не знаем“, подчерта Панайоту.

По думите ѝ с тази мярка колегите и няма да могат да си стъпят на краката.

„Защото заснемането на един клип не е евтино. Грубо, ако останат по 100 лв. от една презентация за екскурзовод, значи при 13 броя, той ще вземе чисто 1300 лв.", поясни Радослава Панайоту.

„Ние предложихме и всички колеги настояват, за компенсация за тези 14 месеца, да могат да си платят някои от хората здравните осигуровки. Ние искахме първоначално по една минимална работна заплата, но от Министерство на туризма посочиха, че това е много голяма сума за всички, още повече, че някои от хората са започнали друга работа за този период.

По-скоро трябва всеки да подаде за себе си информация как и дали е работил за този период, какво е плащал към бюджета, дали е получавал пари по фонд „Безработица“, това трябва да се реши по някакъв начин“, каза още специалистът.

По думите и колегите биха били доволни, ако държавата им осигури работа към общински или държавни туристически информационни центрове или други общински обекти в областта на туризма.

"Ние предлагаме също от години да се създаде един вид "туристическа полиция", която да контролира сивия сектор в бранша, защото има хора, които работят без лиценз в туристическия бранш. Такива са пенсионерските пътувания с нает автобус, те не наемат нито екскурзовод, нито минават през туроператор, те не се подчиняват на никакви правила", даде за пример Радослава Панайоту.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...