Лондон се обяви срещу връщането на проверките по границата с Ирландия след Брекзит

16.08.2017 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Според британското министерство за Брекзит избягването на всякакъв вид физическа инфраструктура на границата ще бъде приоритет номер едно за Лондон
Лондон се обяви срещу връщането на проверките по границата с Ирландия след Брекзит
Снимка: БГНЕС

Британското правителство обяви, че не желае граничните пунктове между Ирландия и Северна Ирландия да се появят отново след напускането на Европейския съюз през 2019 г., предадоха "Ройтерс" и Би Би Си. Тази позиция е част от новия документ, публикуван от кабинета като част от преговорите за Брекзит.

Според британското министерство за Брекзит избягването на всякакъв вид физическа инфраструктура на границата ще бъде приоритет номер едно за Лондон, когато води преговори относно единствената си сухопътна граница с ЕС.

Връщането към граничните пропускателни пунктове от миналото би било "нещо напълно неприемливо за Великобритания", се казва в изявлението на министерството. Кабинетът иска да запази и правата за пътуване на британски и ирландски граждани във всяка от двете държави.

Трябва да се търси и "ново митническо партньорство" или "силно рационализиран митнически режим", гласи също документът, публикуван ден предложението на "Даунинг стрийт" за въвеждане на "временен митнически съюз" с двадесет и седемте страни членки.

Моделът на партньорство пък би "уподобил" подходите на Великобритания и ЕС към митническите въпроси и би довел до ситуация, в която "между Обединеното кралство и Ирландия няма никаква митническа граница", се казва в документа.

Вторият подход би включвал няколко елемента като премахване на декларациите за внос и износ на имущество по границата със Северна Ирландия и специфични търговски споразумения, свързани с:

запазване на конвенцията за транзитните процедури, която действа на територията на Европейския съюз, но само между Ирландия и Северна Ирландия;

нов статут на "надежден търговец" за едрия бизнес и от двете страни;

изключения за дребния бизнес, които ще дадат възможности да няма митнически процес за по-малките търговци;

отказ от въвеждане на митническа граница в Ирландско море.

Критици на предложението изтъкват, че то е твърде общо и не предлага конкретни стъпки, които ще го направят възможно. Свободата на движение между Обединеното кралство и Ирландия датира отпреди присъединяването на двете държави към Европейския съюз през 1973 г. Същевременно след референдума за Брекзит, в кампанията за който миграцията беше основна тема, Лондон ще трябва внимателно да обмисли политиката си за влизането на лица от други националности през границата с Ирландия.

Въпросът за границата е на дневен ред и за Дъблин, който се страхува от икономически загуби и потенциален блокаж на мирния процес в Северна Ирландия. Ирландските власти приветстваха предложението като "навременно и ценно" и казаха, че ще го обсъдят с Европейската комисия и главния преговарящ Мишел Барние.

Миналата година износът от Обединеното кралство до Ирландия е в размер на 13.6 милиарда паунда, а вносът - около 9.1 милиарда паунда. Това е малка част от 240 млрд. износ за Европейския съюз за 2016 г., но е ключово за икономиките и на двете страни - около една пета от всички стоки, произведени в Северна Ирландия, се продават в Република Ирландия, а по-голямата част (80%) от компаниите, участващи в търговията на острова, са малки и средни предприятия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....