Падна и последната пречка пред правителството в Лондон да задейства процедурата за излизане на Великобритания от Европейския съюз. Късно снощи Камарата на лордовете (горната камара) на Британския парламент прие законопроект за Brexit, след като по-рано през деня той беше одобрен от долната камара (Камарата на общините), предадоха световните агенции.
Миналата седмица долната камара на парламента одобри законодателството, но горната камара настоя за промени в него, включващи обещание, че на гражданите на ЕС, които живеят във Великобритания, ще бъде позволено да останат, и искане за парламентарно гласуване по крайното споразумение за Brexit.
И двете поправки бяха отхвърлени вчера от Камарата на общините, след което Камарата на лордовете също одобри законодателството без промени.
Така правителството на Великобритания получи окончателно законодателно одобрение от парламента министър-председателката Тереза Мей да задейства процедура за излизане на страната от Европейския съюз. Според източници на „Ройтерс" от правителството, Тереза Мей ще задейства член 50 от Лисабонския договор за започване на преговори за излизане от ЕС до края на месеца.
С това обаче започват и проблемите в Обединеното кралство, които са свързани с Шотландия и Серевна Ирландия, които искат независимост от Великобритания. Според „Ройтерс", министър-председателят Тереза Мей се готви да отхвърли искането на шотландския първи министър Никола Стърджън за референдум за независимост на Шотландия в навечерието на излизането на Великобритания от Европейския съюз. „Моментът за това е напълно неприемлив. Би било безотговорно да се съгласим с това и няма да го направим", каза източник от британското правителство, цитиран от вестник "Таймс".
Ако Шотландия гласува на референдум за независимост от Великобритания, ще трябва да кандидатства отново за членство в Европейския съюз, обясни в Брюксел говорител на Европейската комисия.
Искане за насрочване "възможно най-скоро" на референдум за отделяне от Великобритания обяви и най-голямата националистическа партия в Северна Ирландия - "Шин Фейн". Това стана вчера броени часове, след като първият министър на Шотландия Никола Стърджън заяви, че страната ѝ ще организира повторен референдум за независимост от Обединеното кралство:
„Brexit ще бъде бедствие за икономиката и за народа на Ирландия. Трябва възможно най-скоро да има референдум за обединена Ирландия", заяви лидерът на "Шин Фейн" Мишел О'Нийл. Социологически проучвания обаче показват, че мнозинството жители на Северна Ирландия предпочитат да останат в пределите на Великобритания.