Една от задачите, които ни постави премиерът Бойко Борисов, е да създадем инвестиционна програма, която да насърчи и да насочи „дремещ“ в банките капитал към инвестиционни процеси и рискови инвестиции. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски пред „24 часа“.
“Ниски са лихвите и в банки в ЕС, но няма оживление и това не е от вчера. Затова се създаде планът “Юнкер”. Ще видим как ще се отрази той на инвестиционния интерес в България“, коментира Лукарски.
По думите му задачата е да се види какви проекти са налични и те да бъдат предложени по-широко за инвеститорски интерес.
„Има огромно количество спящи пари в българските банки. Българинът не иска да рискува, не помага на потреблението, не помага на иконономическия растеж. Като следствие в крайна сметка ще има обезценяване на тези пари, които са в банките. Това трябва да се разбере и по някакъв начин ние да го подтикнем. Какъв ще е нашият план, все още не мога да кажа, защото още не сме видели реалния ефект от плана “Юнкер”, нямаме информация още как работи, нямаме примери“, каза министърът.
Той обясни, че единият вариант е публично-частно партньорство.
Лукарски посочи, че един от двигателите може да е новият закон за концесиите, който се разработва в момента.
„Едно от нещата, което ще насърчи тази активност, е новата Оперативна програма “Инициатива за малки и средни предприятия”. На 2 март подписваме споразумението с Европейския инвестиционен фонд за 102 млн. евро, които ще са за нея. Очаквам към юни да бъде одобрено от парламента. След това ще изберем банките, които ще отпускат кредитите. Програмата ще стартира към септември-октомври. Това са финансови инструменти за насърчаване на инвестиционни проекти на малки и средни предприятия“, коментира Лукарски.
Той обясни, че фирмите ще трябва да теглят кредити от банките, а гаранциите ще се поемат от програмата. Според него тази програма ще улесни много малките предприятия от слаборазвитите региони, защото те няма какво да заложат или ипотекират, за да вземат кредит.
„Това е един от начините за раздвижване. Но не трябва да разчитаме само на няколко механизма, защото виждаме, че и в европейски мащаб те куцат и парите си стоят в банките, без да има засилване на вътрешното потребление“, добави министърът.