Люксембург е страната с най-висок риск от пране на пари

03.11.2015 | 14:06
по статията работи: Даниел Василев
На второ място се подрежда Германия
Люксембург е страната с най-висок риск от пране на пари
Снимка: Sxc.hu

Люксембург е европейската държава, в която съществува най-висок риск от пране на пари, посочва информационният сайт euractiv.com, позовавайки се на открития в доклад, координиран от European Network on Debt and Development (Eurodad). Според анализаторите страната предлага „добри възможности“ за укриване на средства за транснационалните компании и богатите граждани както на Европейския съюз (ЕС), така на жители на трети държави. В доклада се посочва още, че от изследваните 15 страни членки на ЕС нито една не се справя добре в преследването на укриването на данъци.

На второ място след Люксембург се подрежда Германия, показват данните на Eurodad. “Две от най-тревожните държави продължавт да са Люксембург и Германия, тъй като предлагат богата гама от възможности за прикриване на притежаваната собственост и изпиране на пари“, коментират анализатори от 48-те неправителствени организации, участвали в съставянето на класацията.

Анализаторите допъват още, че макар в някои страни да се полагат усилия за затваряне на вратичките в данъчното законодателство, същевременно в тях се появяват нови механизми за укриване на данъци. „Борбата срещу укриването на данъци е сред основните приоритети на Европейската комисия“, коментира пред EurActiv говорителят на Европейската комисия по данъчните въпроси Ванеса Мок.

В доклада се посочва още, че данъчното законодателство в 22 държави от ЕС позволява на данъчните власти да се договорят предварително с международните компании за размера на данъците, които компаниите плащат. „В някои случаи по този начин транснационалните компании плащат данъци, възлизащи на по-малко от 1% от приходите им... такива данъчни решения вече се превърнаха в основен механизъм за корпоративно укриване на данъци“, допълват анализаторите. Вниманието към данъчните решения беше привлечено на 5 ноември миналата година, когато Международният консорциум на разследващите журналисти разкри, че Люксембург е предлагал изключително изгодни данъчни сделки на големите международни компании в периода, през който сегашният президент на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е заемал постовете финансов министър и премиер на страната. Разкритите от журналистите документи придобиха популярност под името Люкслийкс (Luxleaks).

Графика 1: Подрежданите на европейските страни с най-висок риск за укриване на данъци

212394

В резултат на журналистическите разследвания на данъчните решения в Люксембург през октомври страните членки на ЕС се споразумяха да въведат автоматичен механизъм за обмен на информация относно данъчните решения. Той ще влезе в сила през 2017 г. Същевременно Европейската комисия започна разследване за държавна помощ срещу някои европейски държави, сред които са Люксембург и Холандия.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...