МАЕ: Масивните складови запаси ограничават повишението на петролните цени

15.08.2016 | 15:25
по статията работи: econ.bg
Ново понижение на петролните цени след последните доклади на МАЕ и на ОПЕК
МАЕ: Масивните складови запаси ограничават повишението на петролните цени
Снимка: под лиценза на creative commons

Международната агенция по енергетика (MAE) намали своите прогнози за растежа на глобалното търсене на петрол през следващата година, визирайки по-слабите икономически перспективи и в същото време предупреди, че "масивните" складови запаси служат като похлупак върху цените на суровия петрол.

В своя редовен месечен доклад, оповестен в четвъртък, базираната в Париж важна енергийна организация очаква, че глобалното търсене на петрол ще нарасне с 1,2 млн. барела на ден през 2017 година, като това представлява понижение със 100 хил. барела дневно в сравнение с прогнозата на MAE от миналия месец и надолу с 200 хил. барела спрямо настоящата година.

Част от възходящата инерция в потреблението ще бъде загубена през следващата година, като това ще се дължи на понижение в прогнозите за икономически растеж в световен план, но въпреки това очакваният от нас растеж от 1,2 млн. барела на ден е все още над дългосрочния тренд, се посочва в доклада на енергийната организация.

Низходящата ревизия със 100 хил. барела на прогнозата за очаквания растеж на потреблението на петрол през следващата година е факт след като МВФ направи лека низходяща ревизия на своите прогнози за глобалния икономически растеж след решението на британците да гласуват за напускане на Европейския съюз.

За следващата година, базираната в Париж организация очаква допълнително нарастване на добивите извън ОПЕК с 300 хил. барела на ден при предишна прогноза за растеж с 200 хил. барела. В същото време МАЕ намали своята прогноза за производството на петрол от страна на ОПЕК през 2017-а година с 200 хил. барела до 33,5 млн. барела на ден.

В доклада на МАЕ също така се отбеляза, че въпреки неотдавнашния ценови спад, балансът на пазара на ценната суровина показва, че няма да има същество свръхпредлагане през втората половина на тази година. Петролните пазари ще започнат да се затягат през второто полугодие на 2016-а, но процесът ще бъде бавен и болезнен с оглед на забавящия се растеж на глобалното потребление и очаквания отскок при предлагането на петрол от производителите, извън ОПЕК, отбеляза МАЕ и допълни, че слабият растеж в дейността на рафинериите и огромните по размер складови запаси ще ограничат петролните цени.

Според енергийната организация търговските запаси на петрол в страните, принадлежащи към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), са нараснали през юни с 5,7 млн. барела на ден и възлизат на рекордните 3,093 млрд. барела.

Агенцията заяви, че през юли световните доставки на петрол са нараснали с 800 хил. барела на ден благодарение на по-високо производство както от страна на членове на ОПЕК (Организацията на страните износителки на петрол), така и от страна на производители извън картела.

През юни ОПЕК, която вече има 14 членове, след като Габон се присъедини към организацията през юни, е увеличила добивите си със 150 хил. барела на ден, достигайки 8-годишен връх от 33,39 млн. барела ежедневно поради по-голямо производство от страна на Саудитска Арабия и Ирак.

Саудитска Арабия успя да повиши производството си на петрол до рекордни 10,62 млн. барела на ден, докато производството на иракски суров петрол нарасна с 80 хил. барела до 4,33 млн. барела на ден.

Цените на "черното злато" реагират негативно на последния доклад на МАЕ, задълбочавайки техния спад от сряда, когато Енергийната информационна агенция отчете изненадващо повишение на американските седмични петролни запаси с 1,06 млн. барела до 523,6 млн. барела. Подновеният натиск от продажби на петролните пазари се дължи отчасти и на рекордния добив на Саудитска Арабия, потвърден в последните месечни доклади на МАЕ и на ОПЕК.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през септември вече се понижават с 0,91% към 41,33 долара за барел, докато тези на петрол сорт брент - с 0,7% към 43,74 долара за барел. По този начин петролните цени отстъпват за трета поредна сесия на търговия от техните върхове, съответно от 43,37 долара и от 45,68 долара за барел, достигнати в понеделник, когато "черното злато" поскъпна с близо 3% след подновени спекулации за неофициална среща към края на следващия месец (на 26-и и 27-и септември), на която страните - членки на ОПЕК вероятно ще обсъдят отново евентуално "замразяване" на производствените нива.

 

 

 

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...