МАЕ: Петролният пазар рискува да останат залят с петрол през 2017 година

10.11.2016 | 14:25
по статията работи: econ.bg
В своя редовен месечен доклад, базираната в Париж важна енергийна организация, посочва, че глобалното предлагане на петрол е нараснало през октомври с 800 хиляди барела на ден до 97,8 млн. барела
МАЕ: Петролният пазар рискува да останат залят с петрол през 2017 година
Снимка: БГНЕС

Международната агенция по енергетика (MAE) предупреди, че петролният пазар рискува да остане с прекомерен излишък и през 2017-а година, ако ОПЕК не намали добивите, тъй като се очаква производителите по целия свят да увеличат предлагането на ценната суровини при намаляващ растеж на потреблението.

В своя редовен месечен доклад, базираната в Париж важна енергийна организация, посочва, че глобалното предлагане на петрол е нараснало през октомври с 800 хиляди барела на ден до 97,8 млн. барела, благодарение на рекордно производство на ОПЕК и на нарастване на добивите на страни, извън картела, като Русия, Бразилия, Канада и Казахстан.

В същото време МАЕ остави непроменена прогнозата си за растеж с 1,2 млн. барела на дена на търсенето на петрол през 2016-а година, като очаква потреблението да се увеличи със същото темпо и през следващата година, продължавайки по този начин да се забавя от петгодишния растежен връх от 1,8 млн. барела, достигнат през 2015-а година.

Организацията на страните износителки на петрол трябва да се срещне в края на ноември, за да обсъди предложеното преди време намалява на производството до диапазон между 33,0 млн. и 32,5 млн. барела на ден, но разногласията между членовете на картела по повод изключенията за някои страни - членки и относно конкретните добивни нива сякаш поставят под съмнение способността на ОПЕК да постигне по-съществено ограничаване на производството.

Според МАЕ, производството само от страните - членки на ОПЕК е нараснало през октомври с 230 хиляди барела на ден до рекорден връх от 33,83 млн. барела. Това предполага, че в края на месеца картелът ще трябва да договори съкращаване на добивите с между 830 хиляди до 1,33 млн. барела, за да бъде достигнато предложеното по-рано ограничаване на производството.

Независимо от резултата, срещата на 30-ти ноември във Виена ще окаже сериозно влияние върху евентуалното - и често отлагано - ребалансиране на пазара на петрол, посочва МАЕ. Ако не се постигне съгласие и някои отделни членове продължават да разширяват производството си, петролните пазари ще останат на излишък през цялата година и с малка вероятност за съществено нарастване на цените. Всъщност, ако излишъкът на петролните доставки продължи и през 2017-а година, може да има известен риск за нов ценови спад, предупреждава базираната в Париж енергийна организация.

МАЕ също така заяви, че очаква производството извън ОПЕК да нарасне с 500 хиляди барела дневно през следващата година в сравнение със съкращаване от 900 хиляди барела на ден през настоящата година, което означава, че 2017-а може да се окаже поредната година през която ще има нарастване на запасите в случай, че ОПЕК не намали своите добиви. Това означава, че 2017-а може да се окаже още една година на безмилостен глобален растеж на петролните доставки, подобен на този, наблюдаван през 2016-а, допълни организацията.

Освен това, евентуален по-бавен глобален икономически растеж и по-скромно търсене на ценната суровина в предишни "горещи точки" на потребление като Индия и Китай, би означавало, че общото търсене на петрол вероятно няма да нарасне съществено през следващата година, се посочва в последния месец доклад на Международната агенция по енергетика.

Според МАЕ, понастоящем има малко доказателства, които да предполагат, че икономическата активност в световен план е достатъчно здрава, за да осигури по-висок растеж на търсенето на петрол и на този етап всичките стимули, които може би бяха предоставени в края на 2015-а и в началото на 2016-а година, когато цените на суровия петрол паднаха под $30 за барел, изглеждат вече в миналото.

След доклада на МАЕ петролните фючърси парират част от сутрешния подем, като януарските фючърси на петрола сорт брент нарастват с 0,19% към 46,45 долара за барел, но след първоначален отскок до 46,92 долара. Декемврийските фючърси на американския лек суров петрол пък вече бележат понижение с 0,38% към 45,10 долара за барел от сутрешен връх около 45,64 долара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...