МБМД: 51% от хората заявяват недоверие към премиера

28.12.2010 | 15:21
по статията работи:
Плевнелиев и Николай Младенов - най-харесвани министри. Критиките към кабинета се засилват
МБМД: 51% от хората заявяват недоверие към премиера

Положителните оценки за кабинета "Борисов" в края на 2010 г. по-скоро надделяват, но в същото време се засилват критиките. Това сочат данни от национално представително проучване на института за социални изследвания и маркетинг МБМД, представени в националния пресклуб на БТА.

Темата е "Социално-политически нагласи в навечерието на 2011 г.", участвали са 1 103 пълнолетни български граждани, периодът включва 11-17 декември. 52% от анкетираните са склонни да критикуват правителството заради социалната политика, ниските доходи, пенсионната реформа, отбеляза директорът на института Мира Радева.

От началото на годината делът на оптимистите е спаднал два пъти, а този на песимистите се е увеличил от 27% на 41%. Като основни проблеми в страната анкетираните посочват безработицата, ниските доходи и лошото управление. От началото на годината е спаднало доверието и във всички институции, като 77% твърдят, че нямат доверие на Народното събрание.

От министрите най-стабилни позиции "държат" Росен Плевнелиев /на регионалното развитие и благоустройството/ и външният министър Николай Младенов. В доверието на хората към двамата почти няма промяна през тази и миналата година. 18% губи от доверието вътрешният министър Цветан Цветанов, според резултата от допитването. С 20 на сто се е "стопило" доверието и към другия вицепремиер - Симеон Дянков, става ясно от информацията на БТА.

За първата година и половина от управлението на ГЕРБ премиерът Бойко Борисов има доверието на 44% от запитаните. 51 на сто заявяват недоверие към министър-председателя, показват данните на МБМД.

Като цяло правителството за година и половина от мандата си се ползва с доверието на 31% и с недоверието на 65 на сто от анкетираните. От отговорите може да се съди, че оценката за сегашния кабинет е, че той не се отличава много от този на тройната коалиция /БСП, НДСВ, ДПС/, коментира Радева.

За сравнение - кабинетът "Станишев" през първата година и половина е имал подкрепата на 27% и недоверието на 65 на сто. Самият премиер - Сергей Станишев, се е ползвал с доверието на 30 на сто от запитаните тогава, а недоверие към него саизразили 61 %.

През 2002 г. доверие към правителството на Симеон Сакскобургготски са декларирали 30 на сто от анкетираните, докато недоверие - 61 на сто. Сакскобургготски тогава се е ползвал с подкрепата на 35 %, а недоверие са заявили 52 на сто.

През 1998 г. кабинетът "Костов" е имал доверието на 46 % от анкетираните и недоверието на 41 на сто. 40 %вярват на самия премиер, 47 на сто от тях - не.

Силните сектори в работата на кабинета "Борисов" според отговорите на участниците в изследването са борбата с престъпността, националната сигурност, пътната инфраструктура. Най-зле стоят, по думите на Мира Радева, здравеопазването и пенсионната реформа.

От ГЕРБ са се разочаровали хората с висше образование, както и младежите между 18 и 29 години. Най-голяма е групата на 50-годишните и над тази възраст, посочи Мира Радева.

Директорът на МБМД обаче не очаква повече смени в правителството: Годината е предизборна, засилва се политическотонапрежение. Борисов от септември досега успешно "отбива топките" от непрекъснатите скандали.

Очакванията са повечето политически сили да издигнат кандидати за президент през летните месеци, което ще осигури служебна победа на ГЕРБ особено ако си осигури подкрепата на ДПС. На този етап 30% от анкетираните биха подкрепили за държавен глава Кристалина Георгиева, 28 на сто - премиера Бойко Борисов и едва 16% - вътрешния министър Цветан Цветанов. Според проучването ако сега се проведат парламентарни избори, 33% биха подкрепили ГЕРБ, докато в началото на годината 45 на сто са били склонни да дадат гласа си за управляващите, става ясно от информацията на Dariknews.bg.

След случая с фалшивата диплома на бившия шеф на Държавен фонд „Земеделие" Калина Илиева, премиерът Бойко Борисов трябваше да си подаде оставката, заяви след представянето на социологическото проучване Радева. Нека си го кажем честно, Борисов я назначи, негов е изборът и отговорността, подчерта тя.

Случаят „Калина Илиева" е много показателен за начина на мислене на премиера. Борисов мисли, че като назначи хора, които са му предани и познати, те са точните хора за съответния пост, коментира още Радева и припомни, че бившият шеф на Държавен фонд „Земеделие" е дъщеря на негов близък. Оказва се обаче, че при избора на Борисов попадат и такива с неясни морални качества, подчерта директорът на социологическата агенция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...