МВФ: Прехвърлете енергийните разходи към по-богатите потребители

03.08.2022 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Правителствата в цяла Европа се опитаха да защитят домакинствата от рязко нарастващите разходи с широк контрол на цените, намаляване на данъците и субсидии
МВФ: Прехвърлете енергийните разходи към по-богатите потребители
Снимка: под лиценза на creative commons

Международният валутен фонд призова европейските правителства да прехвърлят нарастващите енергийни разходи към по-богатите потребители, за да насърчат "пестенето на енергия" и преминаването към по-екологична енергия, съобщава "Файненшъл таймс".

Правителствата в цяла Европа се опитаха да защитят домакинствата от рязко нарастващите разходи с широк контрол на цените, намаляване на данъците и субсидии.

Оя Селасун, помощник-директор в европейския отдел на МВФ, посочи в блог публикация в сряда, че правителствата "трябва да позволят пълното увеличение на разходите за горива да премине към крайните потребители, за да насърчат спестяването на енергия и преминаването към изкопаеми горива"..

Въвеждането на облекчителни мерки в подкрепа на домакинствата с ниски доходи, които имат най-малко средства да се справят с рязко нарастващите цени на енергията, би трябвало да е приоритет, каза Селасун.

Политиките трябва да преминат от съществуващите широкообхватни мерки за подкрепа към целеви облекчения, добави представителят на МВФ, цитиран от БНР.

Съществуващите широкообхватни мерки за подкрепа не само забавят необходимото приспособяване към енергийния шок, те поддържат световното търсене на енергия и цените по-високи, отколкото биха били иначе, предупреди още МВФ.

В много страни разходите за борба с нарастващите цени на енергията ще надхвърлят 1,5 процента от икономическото производство тази година поради широкообхватни мерки за потискане на цените, прогнозират още от фонда. Пълното компенсиране на увеличението на разходите за живот за най-бедните 20 процента от домакинствата би струвало на правителствата средно 0,4 процента от брутния вътрешен продукт за 2022 г., докато компенсирането на най-бедните 40% от домакинствата би струвало 0,9% от БВП.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....