Отслабването на световната икономика ще продължи. Възстановяването продължава, но много рискове остават. Това заяви директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард във Франкфуртския университет „Гьоте“. Според нея за осигуряването на стабилен продължителен растеж трябват решителни мерки, съобщава Bloomberg. Очаква се МВФ да влоши прогнозата си за растежа на световната икономика в априлския доклад World Economic Outlook (WEO), който ще бъде публикуван следващата седмица. Текущата оценка на МВФ за 2016 г. е 3,4%.
„Добрата новина се състои в това, че възстановяването продължава. Има растеж, ние не сме в криза. Но не чак толкова добрата новина: възстановяването остава прекалено бавно, твърде неустойчиво. Рисковете се усилват“, каза тя.
По думите й очакваната „ротация на растежа“ от развиващите се страни към развитите така и не се е случила, докато отрицателните фактори се проявяват все по-силно.
Лагард посочи, че от икономическа гледна точка може да се говори за кризисното наследство в развитите държави, повишената уязвимост на развиващите се пазари, забавянето на растежа на световната търговия, увеличаването на пазарната волатилност, нарастващите рискове пред световната финансова стабилност. Едновременно с това икономическите рискове се допълват от социално-политически проблеми: терористични атентати, епидемии, увеличаване на броя на мигрантите.
„Ние сме в състояние на бойна готовност, а не тревога. Ако Централните банки и регулаторите се противопоставят на предизвикателствата и действат заедно, то положителното влияние върху световното доверие и световната икономика ще бъде значително“, подчерта директорът на МВФ.
Според нея са необходими решителни действия в три посоки наведнъж. Първо, трябва да се ускори осъществяването на структурните реформи, съгласувани в рамките на Г-20 и в останалите формати. Второ, данъчно-бюджетната политика трябва да съдейства на растежа. За целта трябва да се повиши ефективността на държавните разходи. Трето, не трябва да се забравя и за стимулирането на парично-кредитната политика, изиграла безценна роля за възстановяването на икономиката.
Лагард препоръча на всички страни да стабилизират сътрудничеството на регионално и международно равнище, а също така да подготвят планове за действие в случай на реализация на песимистичните сценарии.