Международният валутен фонд (МВФ) препоръча на правителствата да не се опитват да компенсират всички заради поскъпването на храните и горивата, а да насочат усилията си към уязвимите граждани.
В блог, публикуван във вторник, се казва, че в над половината от 134 държави, за които има информация, правителства вече са въвели субсидии или данъчни облекчения, за да смекчат удара от рязкото покачване на цените.
Според организацията стремежът да се обезщетят всички ще доведе до напрежение в публичните финанси, докато по-евтино би било да се позволи високите глобални цени да преминат към местната икономика, вместо да се поддържат изкуствено ниски цени за всички, независимо от тяхна платежоспособност.
Блогът на МВФ, цитиран от "Ройтерс", казва, че през първите четири месеца на годината властите са прехвърлили върху потребителите по-малко от покачването на цените на петрола, отколкото през 2021 г. Според МВФ субсидиите насърчават повече потребление на енергия и по този начин подхранват поскъпването.
Високите нива на инфлация в Европа ще продължат още известно време, предупреди еврокомисарят за бюджета на ЕС Йоханес Хан.
Той каза, че около 50% от поскъпването в ЕС се дължи на цените на енергията и "според всички експерти е слабо вероятно, че тези цени ще спаднат".
Европейската статистическа агенция Евростат прогнозира миналата седмица, че средното ниво на инфлация в ЕС за 2022 г. ще е 6.8%.
През май-юни най-висока инфлация се очаква в Естония - 20.1%. България се нарежда четвърта в Европа, веднага след трите балтийски републики, с 14.4%.
Хан каза, че от началото на годината ЕС вече е правил 43 преструктурирания в бюджета, за да се нагоди към нуждите, породени от войната, и че съюзът ще бъде изправен пред бюджетни предизвикателства, ако високата инфлация се задържи.
"Войната в Украйна ни удари не само политически, но и по джоба и сега сме изправени пред значителни бюджетни предизвикателства", каза отговарящият за общия бюджет на ЕС.
Еврокомисарят предупреди, че заради правилата за разходването на бюджета, ако инфлацията продължи да е над 2%, това ще се усети и в стойността на парите в програмите, финансирани чрез еврофондовете. Европейският бюджет не може да се индексира с повече от 2% на годишна база.
"Никой не може да прогнозира сериозно каква ще е реалната цена на войната и какъв ще е дългосрочният ефект от руската агресия", каза Йоханес Хан, като допусна, че може да се наложи преразглеждане на дългосрочния бюджет на ЕС по-рано от предвиденото в средата на 2024 г.
Европейската комисия предложи във вторник бюджет на ЕС от 185.6 млрд. евро (170.6 млрд. за 2022 г.), като най- много пари отново ще бъдат похарчени за земеделието - 53.6 млрд. евро, и за регионално развитие и сближаване - 46.1 млрд. 14.3 млрд. се планират за помощ към трети страни.
През 2023 г. Брюксел очаква да раздаде като безвъзмездна помощ 103.5 млрд. евро на държавите с действащи програми по Плана за възстановяване от пандемията от COVID-19. Почти същата сума е изплатена от лятото на 2021 г. насам - 100 млрд. евро.