Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за представянето на глобалната икономика през тази и следващата година поради продължаващите кризи на някои възникващи пазари, както и заради задълбочаващия се спад на цените на петрола.
Според новите очаквания на институцията брутният вътрешен продукт на света ще нарасне с 3,4% през настоящата година и с 3,6% през 2017 г., като въпреки че темпът на икономически растеж ще изпревари покачването на икономиката през 2015 г., все пак новите очаквания са с 0,2 процентни пункта по-ниски от първоначалната прогноза, която фондът представи през есента на миналата година.
„Очакванията за растежа спадат постоянно“, коментира икономическият съветник на МВФ Мори Обсфелд, цитиран от Washington Post. “Мисля, че тази година ще бъде изпълнена с големи предизвикателства“, посочи още той.
Опасенията, че прогнозата за икономическият растеж всъщност може да продължи да се понижава, се забелязаха още от първите работни дни на големите фондови борси по света. Анализатори посочват, че Шанхайската фондова борса вече официално е в мечешки пазар след поредния си спад на 15 януари. Пазарът се срина на два пъти с по 7% на дневна база още през първата седмица за новата година, което доведе до задействането на системите за преустановяване на търговията при твърде висока волатилност. По този начин тя отчете най-слабата си първа седмица в историята, след като съставният индекс на Шанхайската борса изгуби повече от 20% от стойността си спрямо миналогодишните си пикови стойности.
Това не са единствените негативни новини за Китай. Предварителните данни за последното тримесечие на миналата година сочат, че темпът на икономически растеж в страната е продължил забавянето си, след като в периода октомври-декември стопанството е нараснало с 6,8% - най-ниското му покачване от 2009 г. Според анализаторите от МВФ растежът в страната ще продължи да се забавя и през настоящата година. Ревизираната прогноза за 2016 г. показва, че ръстът ѝ ще спадне до 6,3%, а през следващата година ще бъде дори още по-нисък – 6% на годишна основа. Някои икономисти дори изтъкват, че според тях състоянието на икономиката на страната е значително по-тежко, отколкото предполагат официално публикуваните данни от държавното Национално бюро за статистика.
Забавянето в Китай изпрати шокови вълни и сред възникващите пазари, които освен това имат и множество домашни проблеми. От МВФ изтъкват, че политическата криза в Бразилия и изключително тежката икономическа рецесия в страната също са сред основните причини за намаляването на прогнозата за растежа в глобален мащаб.
Възникващите пазари поддържаха до голяма степен растежът на световната икономика от избухването на Голямата рецесия през 2008 г., но тяхното текущо забавяне може да повлияе и върху силни икономики като САЩ, Германия и Франция. Прогнозата на Международния валутен фонд сочи, че растежът на развитите икономики ще бъде повече от два пъти по-слаб от медианния растеж в световен мащаб, като се очаква той да достигне 2,1% на годишна основа спрямо 4,3% покачване на развиващите се пазари. Икономиката на САЩ ще достигне плато през тази и следващата година – очаква се тя да се покачи с 2,6%.
Същевременно от МВФ очакват цените на петрола да се задържат „ниски за дълго“. Цената на петрола сорт брент спадна до под 30 долара за барел, а Иран тепърва се завръща на международните пазари, след като ембаргото над страната беше вдигнато.