МВФ очаква запазване на петролните цени на нивото от 55 долара за барел през 2017-2018 г.

19.04.2017 | 14:25
по статията работи: econ.bg
Очакването е, че през настоящата 2017 г. тя ще достигне до 55,23 долара за барел, а през 2018 г. ще се понижи леко – до 55,06 долара за барел
МВФ очаква запазване на петролните цени на нивото от 55 долара за барел през 2017-2018 г.
Снимка: БГНЕС

Международният валутен фонд (МВФ) очаква запазване на петролните цени на световните пазари през 2017-2018 г. близо до нивото от 55 долара за барел., става ясно от новия доклад за състоянието и перспективите на световната икономика, разпространен в навечерието на есенната сесия на ръководните органи на МВФ и Световната банка.

Според документа цената за барел петрол през 2016 г. ще е средно 42,84 долара за барел, съобщава порталът 3e-news.net.

Очакването е, че през настоящата 2017 г. тя ще достигне до 55,23 долара за барел, а през 2018 г. ще се понижи леко – до 55,06 долара за барел.

МВФ прави прогнозата си за цените на черното злато, изхождайки от средно аритметичната стойност на британския, дубайския и западнотексаския сортове петрол.

Фондът обръща сериозно внимание на пазара на горива, като акцентира върху ролята на технологиите, а също и върху развитието на нетрадиционните източници на глобалния пазар на нефт. Експертите на фонда признават ролята на споразумението между страните от ОПЕК и извън картела за намаляване на добива, като очакват балансиране на пазара към края на 2017 г.

„Годишното търсене на петрол, обичайно оценявано на 1,2 млн. барела на ден, през следващите няколко години ще се удовлетворява за сметка на нетрадициони източници – преди всичко чрез извличане на дълбоките и свръхдълбоки залежи от петрол, нефтоносните пясъци, тежкия и свръх тежък нефт“, са казва в доклада.

Авторите на доклада отбелязват, че ако е нямало шисти, изтощаването на запасите и последствията от недостатъчните инвестиции след няколко години са щели да доведат до значителен ръст на цените. Шистовият петрол е именно този, който е в основата на умерен ръст и смекчаване на цените, смятат още експертите от МВФ.

„В средносрочно бъдеще в условията на по-нататъшен ръст на цените ще продължи усъвършенстването методите за алтернативен добив, което в крайна сметка ще стимулира следващия  ценови цикъл“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...