"Министерството на земеделието и храните (МЗХ) има категорична готовност за съвместна работа с представителите на Националните синдикати и на браншовите организации в сектор "Земеделие" в България за постигане на общите цели и задачи". Това увери заместник-министърът на земеделието и храните Преслав Борисов участниците по време на международната конференция „Предизвикателствата пред Социалния диалог в новите страни-членки и страни-кандидатки в сектор Земеделие", която се провежда днес в София.
Чрез съвместни дискусии и обсъждания ние ще продължим да търсим обществена подкрепа за провежданата социална политика в аграрния сектор, с което да се гарантира успешно развитие на земеделието и изграждане на устойчиви европейски модели в управлението на селските райони, допълни Борисов в речта си към участниците.
Той заяви, че ръководството на МЗХ оценява досега свършената работа по отношение разширяване на обхвата на осигуряващите се лица и увеличаване на минималните осигурителните ставки за работещите в сектора, въпреки трудните икономически обстоятелства.
Важна е и подкрепата при опитите да бъде изваден на светло животновъдния сектор при заработването на идентификационната система и успешния старт на подпомагането на глава добитък, подчера зам.министърът.
Министерството има желание и воля социалният диалог в земеделието да продължи, както и усилията за постигане на добри нива заплащане и условия на труд за всички работещи в сектора. Чрез диалог с неправителствения сектор, общинските ръководства и бизнес-организациите, МЗХ ще работи за успешно и прозрачно управление на европейското и национално финансиране в земеделието и селските райони, в това число и по Програмата за развитие на селските райони. Чрез усвояването на средствата по нея, както и на другите направления на финансиране в рамките на Общата селскостопанска политика, земеделските стопани и жителите на обновяващите се селски райони имат възможността да откриват нови перспективи и нови атрактивни работни места, допълни Борисов.
В този контекст един от главните проблеми, на които трябва да се намери заедно решение, е как да се привлекат обратно младите хора в земеделието с атрактивни програми и подходи за осигуряване на поминък и заетост в тези райони, убедени са от министерството.
Усвояването на добрите практики в областта на социално отговорната политика, подчертано от опита на останалите страни от Европейския съюз само може да даде допълнителен тласък и да ускори развитието на сектора в желаната от всички нас посока, каза още заместник-министър Борисов.