Министерският съвет гласува предложение към президента на Република България за назначаване на 24 нови посланици. От тях петима са жени и само трима не са служители на Министерство на външните работи в момента, т.е. 92% от номинираните са кариерни дипломати. Това съобщи след края на изнесеното заседание в Пазарджик министърът на външните работи Николай Младенов, информира БТА.
Предложени са шестима посланици на Балканите, десет в страни от Европейския съюз и двама в Обединените нации. "Започваме с тези назначения, защото те са ключови за нас, като процесът ще продължи и в следващите седмици", каза министърът. В отговор на журналистически въпрос кога ще приключи подмяната на посланици, свързани с Държавна сигурност, Младенов уточни, че това се очаква до 3 седмици. В тази ротация попадат 17 от посланиците, оповестени от Комисията по досиетата.
Предложените 24-ма за назначаване като посланици на България са: в Албания - Димитър Арнаудов, Босна и Херцеговина - Ангел Ангелов, Ватикана - Кирил Маричков, Германия - Ради Найденов, Гърция - Емилия Кралева, Египет - Румен Петров, Италия - Ангел Чолаков, Китай - Пламен Шукюрлиев, Кувейт - Александър Олшевски, Холандия - Никола Колев, Румъния - Александър Филипов, Сърбия - Ангел Димитров, Унгария - Бисерка Бенишева, представителството на България към ООН в Ню Йорк - Стефан Тафров, Великобритания - Константин Димитров, Македония - Иван Петков, седалището на ООН в Женева - Иван Пиперков, Австрия - Елена Шекерлетова, Белгия - Веселин Вълканов, постоянното представителство на България към ЕС в Брюксел - Димитър Цанчев, Йемен - Борис Борисов, Република Южна Африка - Катя Делева, Словакия - Маргарита Ганева, Украйна - Красимир Минчев.
Въпросът с дипломатическото представителство и посланическите назначения, реформите в службите и визитата на президента в Брюксел са били основните теми на срещата днес на държавния глава Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов.
Това съобщи самият по-рано днес самият Плевнелиев след събитието. По отношение на посланиците той посочи, че процесът е стартирал, има номинации. "Чухме аргументи. Там, където те са достатъчно убедителни, се обединихме и чакаме решение на МС, което след това по процедурада дойде в президентството за подписване на указ", отбеляза президентът. Ще се работи поетапно по назначаването на посланиците - ще има първи, втори, трети етап, там, където все още има нужда от допълнителна обосновка и евентуално алтернативни номинации, информира БТА.
Като отбеляза поетия ангажимент за реформи в службите, президентът посочи, че Съветът за сигурност към МС ще заседава и работи ускорено в следващия месец, за да бъдат изготвени основите за планираната и обещана реформа. След това на първото заседание на (Консултативния съвет за национална сигурност) КСНС, което той изрази надежда да бъде в края на март, да бъдат обсъдени в широк формат основните параметри на реформата.
Ще има кадрови промени в Националната разузнавателна служба (НРС) – нов началник и нов заместник-директор на службата. Това стана ясно още след срещата между премиера и президента. Плевнелиев добави: "До края на 2012 година България трябва да има най-после ясни и категорични устройствени закони, които дефинират правила и приоритети за службите. Ще има кадрови промени в НРС – нов началник и нов заместник-директор на службата. Обсъдихме кандидатурите, обединихме се около тях, ще има решение на Министерския съвет”. За кого става въпрос така и не стана ясно.
Освободено е ръководството на Националната разузнавателна служба и са назначени двама нови офицери. Това потвърди след края на днешното заседание на правителството в Пазарджик военният министър ген. Аню Ангелов. Той обясни: "Ген. Кирчо Киров е освободен от длъжност и военна служба, и генерал майор Ангелов също е освободен от длъжност и военна служба, а полковник Звездомир Петков е освободен от длъжност".