Министерският съвет одобри проект на закон за изменение и допълнение на Закона за информиране и консултиране с работниците и служителите в многонационални предприятия, групи предприятия и европейски дружества.
Целта на законопроекта е налагаща се нормативна промяна във връзка с преработената Директива 2009/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейски работнически съвет или на процедура за информиране и консултации с работниците и служителите в предприятия с общностно измерение и групи предприятия с общностно измерение. Това съобщи пресслужбата на кабинета.
Със законопроекта се въвежда принципът за свързване на националното и транснационалното равнище на информиране и консултиране с работниците и служителите в зависимост от съответните компетенции и сфери на действие на представителните органи.
Регламентирана е необходимостта за провеждане на преговори при настъпване на структурни промени в многонационалното предприятие или групата предприятия (сливане, вливане, разпределяне на дейността, промяна на собствеността и др.).
Актуализирани са текстовете, свързани с избирането или определянето на членовете на специалния орган за преговори и в провеждането на преговорите за сключване на споразумение. Със законопроекта се предвижда на членовете на специалния орган за преговори, на европейския работнически съвет и на постоянния комитет да се осигурява обучение, когато това е необходимо за изпълнение на представителните им функции, като изрично е предвидено, че разходите за обучението не могат да бъдат за сметка на трудовото им възнаграждение.
С оглед недопускане на намаляване на общото ниво на защита на работниците и служителите, със законопроекта е предвидено, че правилата за създаване на европейски работнически съвет не отменят установеното в Кодекса на труда право на работниците и служителите да бъдат информирани и с тях да се провеждат консултации по реда на чл. 130, 130а и 130б от Кодекса на труда.