Майки на деца с увреждания излизат на ефективен и - по техни думи - „брутален“ протест на 30 юли. Мярката е в знак на несъгласие срещу поправките в Закона за личната помощ.
Текстовете обсъдиха експерти в социалното министерство с участието на обмудсмана Мая Манолова, която също е недоволна от направените промени, предаде БГНЕС.
„В текстовете на промените не е ясно как ще бъде оказвана тази индивидуална подкрепа, няма ясно изразени правила и критерии как ще се класират хората, не е ясен и съставът на комисията, която ще извършва оценките. Още по-притеснителното е, че подкрепата, която се свежда в 4 направления – помощ за адаптиране на жилище, за медицински изделия, финансова помощ и социални услуги, и в момента фигурират в настоящия закон. Нищо не се променя по отношение на помощните средства. Хората с увреждания настояват да получават помощни средства, а не определена сума”, коментира преди срещата омбудсманът.
Протестиращите майки на деца с увреждания обявиха, че напускат работната група, която подготвя новия закон за хората с увреждания, уточни "Дарик". Преди днешното ѝ заседание част от организаторите на палатковия лагер в София се събраха пред сградата на социалното министерство и заявиха, че така разписаните текстове са геноцид спрямо хората с увреждания и те няма да участват в него.
Още миналия петък майките обявиха, че не са съгласни с разработвания в момента закон за хората с увреждания, тъй като голяма част от текстовете преповтарят текстовете от сегашния закон за интеграция на хората с увреждания.
Така например се предвижда оценката на потребностите на даден човек да се прави от комисия към Агенцията за социално подпомагане, а в органите за управление на политиките отново ще влизат национално представителните организации, срещу чието съществуване и субсидиране се обявиха майките.