С 58 гласа „за", 8 - „против" и девет въздържали се комисията по външните работи на Европейския парламент прие резолюция относно разширяването на ЕС. В нея е записано, че всички настоящи и бъдещи кандидати за членство трябва да продължат реформите, като внимание трябва да бъде обърнато на няколко аспекта - свободата на словото, отношението към малцинствата, както и борбата с корупцията и организираната престъпност.
Резолюцията ще бъде подложена на обсъждане в пленарната зала в сряда (25 ноември), а на 26 ноември ще бъде гласувана от европейските депутати. В документа са посочени и конкретни насоки за развитие на отделните държави, които са изразили желание за членство в ЕС.
На първо място това са официалните кандидати за членство - Хърватия, Македония и Турция.
Хърватия
ЕП препоръчва преговорният процес да продължи възможно най-скоро. Припомняме ви, че заради териториални спорове с Словения разговорите бяха прекъснати за близо година. Именно проблемите със съседната страна в момента се изтъкват като основната пречка пред членството на страната. Очакванията са, че преговорите с хърватите могат да приключат до средата на 2010 година, като исканията на евродепутатите са още за подобряване дейността на публичната администрация, реформи в съдебната система, борба с корупцията и организираната престъпност и сътрудничество с Хагския трибунал за престъпленията в бивша Югославия.
Македония
Съветът на министрите поиска от Европейската комисия да потвърди, че ще поиска старт на преговорите за членство на страната по време на срещата на лидерите на ЕС през декември. Македония има още работа по отношение на реформите в публичната администрация, съдебната система, борбата с корупцията, както и отношението към малцинствата и правата на жените, допълват депутатите. Те обаче отбелязва, че страната е изпълнила всички изисквания за безвизов режим на пътуванията в ЕС.
Що се отнася до името на страната от ЕП препоръчаха засилване на усилията между двете спорещи държави.
Турция
В резолюцията е посочена важността на мерките за подобряване на съдебната система в страната по отношение на по-доброто функциониране на Турската държава и обществото като цяло. Има ограничен прогрес по отношение на религиозните свободи в Турция и свободата на словото. Евродепутатите отчетоха и безпрецедентните наказания наложени на една медийна групировка в страната. („Доган Яйън Холдинг", която е най-голямата медийна група в южната ни съседка - бел. ред).
В същото време от ЕП приветстват подписването на споразумението за газопровода „Набуко" и призовават за отварянето на глава „Енергетика" при преговорите със страната. Отчетени са и усилия за подобряване на дипломатическите отношения с Армения.
Западните Балкани
По отношение на възможните кандидати - страните от Западните Балкани, от ЕП приветстват усилията, които правят държавите в региона. Страните обаче трябва да направят още усилия, като например независимост на регулаторните органи. Босна и Херцеговина и Албания трябва да изпълнят изискванията за либерализацията на визовия режим, така че гражданите им да могат да пътуват свободно в ЕС от юли 2010 година. От ЕК искат и стартиране на диалог с властите в Косово по отношение на безвизовото пътуване на гражданите им в общността.
Сърбия си сътрудничи по-близко с представителите на Хагския трибунал за престъпления в Бивша Югославия, отбелязва още резолюцията. Европейските депутати обаче осъждат призивите за бойкот на сръбското население на изборите в Косово, които се проведоха само преди седмици. Белград трябва да си сътрудничи с EULEX, особено в северните части на Косово.
Исландия
В своята резолюция ЕП приветства изявеното желание на Исландия да се присъедини към Европейския съюз. Молбата й беше подадена през юли 2009 година. Интензивните преговори обаче скоро ще доведат до получаването на статута страна кандидатка за влизане в ЕС, убедени са евродепутатите.