"Малките фирми, както и семейните предприятия, трябва да станат гръбнакът на българската икономика, след като строителният бранш и всички свързани с него вече не могат да се справят", заяви вчера във Велико Търново Иван Костов. Той посъветва дружествата да не съкращават работници и да не спират в очакване на по-добри времена, а да намалят цените, да оптимизират производството си и така да привличат клиенти.
„Наскоро бях в Италия, където също има голяма криза, но пък евтините стоки са в изобилие. Местният бизнес се ограничава и започва да произвежда повече и по-евтини артикули. Оттам и потребителите, които също са се свили, купуват на по-ниски цени”, допълни Иван Костов.
В малкия и семеен бизнес той вижда необходимата гъвкавост и възможност за оцеляване, тъй като той се управлява ефективно и евтино и същевременно е достатъчно конкурентоспособен.
Ако една фирма се занимава със изграждане на пътища например, тя предпочита да съкрати работниците си, да наеме пазач и да затвори, вместо да отиде при възложителя, да поеме по-ниски цени и да увеличи гаранционния период.
Да съкращаваш самоцелно не е отговор на ситуацията, бе категоричен с примера си депутатът.
Костов изтъкна, че България е от 18 месеца в рецесия, която се характеризира със спад на брутния вътрешен продукт. Според него рязката промяна на производителността на заетите в сферата на услугите вследствие на компютъризацията на работните места е една от главните причини за процесите в световен мащаб.
Отминалата епоха на Студената война, която поддържаше огромни армии и съпътстващи индустрии, е друга важна причина. Вече армиите са малки и ефективни, с нови бойни системи, които се командват с компютри от малко хора”, поясни Иван Костов. Така цялата индустрия, която обгрижва военнопромишления комплекс, практически става ненужна. Според бившия български премиер все още нереформирани армии имат Германия, Гърция, Франция, Турция и така поддържат тежък баланс, пише в. "Борба".
„Големите корпорации промениха радикално организацията си, опростиха и намалиха управленските си звена, освободиха хора, което, според Костов, е пътят за оптимизиране на работата на държавните и общински структури.
Световните икономически процеси следват Линията на Кондратиев, изтъкна финансистът и обясни, че руският икономист поддържа теорията за определена цикличност за ръст и спад на всеки 50-70 години.
Така, след Голямата депресия от 1929 г. в Америка отбелязват, че „добре че е дошла Втората световна война, за да се съживи индустрията” и да излязат от кризата. Същото се случва и сега.
Иван Костов изтъкна още, че американският президент Барак Обама не е постъпил разумно, като е налял 1200 млрд. долара, за да национализира закъсали банки и предприятия.
В България кризата също е повлияна от световните икономически процеси, но при нас си има съответната специфика, бе категоричен той и допълни, че сред тежките и нереформирани структури са БТК, мините „Марица-изток” и няколко електроцентрали към тях, които заедно с комбината „Кремиковци” подлежат на затваряне заради екологични изисквания.
Най-тежка е ситуацията в държавните и общински структури, които поддържат огромна администрация. Тя може да бъде заместена от компютърна система, която ще е и доста по-ефективна и ще се обслужва от много по-малко хора, обобщи Иван Костов.
Реформата означава да скочи качеството на услугата и да се намали времето за изпълнението й, заяви в лекцията си той.
Доскоро основен двигател на българската икономика бяха строителството, съпътстващите го бизнеси и банковият сектор.
„За да се задвижат те, отново трябва целият запас от реализирани площи да се продаде. Това е трудно. Трябва ни нов „двигател” за икономиката и той ще дойде от малките и семейни фирми”, поясни експремиерът.
Както сам каза, той се „заяде” и с финансовия министър Симеон Дянков, който заявил, че още през април сме излезли от кризата. „Ако следваме линията на Кондратиев, ни чака път нагоре до
достигане на предишните нива, което практически означава - излизане. Дотогава обаче има много време”, опроверга го Костов. Според него у нас бързо е забравен опитът от преди 8 години, когато
също преодолявахме криза.
Лошите тенденции в момента, според Костов:
Кризата у нас придобива бюджетни измерения, защото не могат да се събират приходи. Парите стават все по-малко. 4% е спадът на брутния вътрешен продукти, 5% на вноса за последните четири месеца. За
същия период с 31 на сто по-малко са и приходите от косвени данъци. Това са белези за загуба на контрол над икономиката и спад на управляемостта на процесите. Не знаем каква ще е актуализацията на
бюджета.
Антикризисният виц, който разказа бившият премиер:
Как можем да излезем от негативните процеси Иван Костов обясни под формата на виц. На един евреин нищо не му вървяло - фирмата му закъсала, жена му избягала, синът му започнал да харесва мъже.
Отишъл при арабина за съвет. Арабинът му дал лист, на който имало нещо написано, с уговорката да го отвори, като се оправи, а дотогава, каквото и да му се случи, да мисли позитивно и да си казва:
„Чакам добър ден!”.
Минала година-две. Жената се върнала обратно, бизнесът на евреина потръгнал, синът му се задомил. Дошло време да отвори бележката и на нея пишело: „И това време ще мине”.