Масово не ползваме Facebook през телефона си в чужбина

17.02.2014 | 15:00
по статията работи: Георги Георгиев
Ако премахнат таксите си за роуминг, телекомите в ЕС ще спечелят още 300 млн. клиенти
Масово не ползваме Facebook през телефона си в чужбина

Близо 94% от европейците, които пътуват извън своята страна, ограничават ползването на услуги като Facebook поради таксите за мобилен роуминг. Това сочи ново проучване не европейската комисия, обхванало 28 хиляди граждани на ЕС.

Експерти на комисията са изчислили, че заради прилаганите в момента стратегии за ценообразуване европейските телекоми изпускат пазар от около 300 милиона потребилители. Това води до отрицателни последици и за други бизнеси, като например за тези, създаващи различни мобилни приложения. Тук особено силно са засегнати пътеводителните, фотографските и картографските услуги.

Докато мобилните телефони вече се използват масово в собствената страна, особено за услуги, свързани с пренос на данни, таксите за роуминг оказват и други неблагоприятни въздействия, включващи:

- 47 % от потребителите никога не биха използвали мобилен достъп до интернет в друга страна от ЕС.

- Само един от всеки 10 потребители би използвал електронната поща в същата степен, както в собствената си страна.

- Над една четвърт от потребителите просто изключват мобилния си телефон, когато пътуват в друга страна от ЕС.

- Милиони потребители предпочитат да изпращат текстови съобщения (SMS) вместо да плащат за телефониране.

"Честно казано, аз съм шокирана от тези данни. Те показват, че трябва да довършим започнатото и да премахнем таксите за роуминг. Потребителите ограничават в пределна степен използването на своя телефон и това не е в интерес и на компаниите", коментира по случая Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус.

"Това не е само противоречие между пътуващите и телекомуникационните компании. Милиони предприятия понасят допълнителни разходи поради роуминга, а фирми, предлагащи например приложни програми, също губят приходи. Роумингът е безсмислен в условията на единен пазар и е проява на икономическа лудост."

Проучването, възложено от Европейската комисия, показва, че 28 % от лицата, пътуващи в рамките на ЕС, изключват своя мобилен телефон, когато отидат в друга страна. Само 8 % от пътуващите използват своя телефон в чужбина за телефониране в същата степен, както в собствената си страна. Трима от всеки 10 ползватели пък никога не телефонират по време на пътуване в друга страна.

Със своето предложение за континентална мрежа (MEMO/13/779) Комисията настоява Европейския парламент и Съвета за създаването на единен пазар за телефониране и за сърфиране в интернет. Целта е най-късно от 2016 г. потребителите от целия Европейски съюз да могат да използват своите мобилни телефони и смартфони по национални, а не по международни тарифи при пътувания в рамките на Съюза („роуминг както в собствената страна“).

Съгласно правилата, приети през 2012 г., от юли 2014 г. клиентите ще имат право също така да се откажат от своя национален оператор, когато пътуват в чужбина, и да ползват по-евтини роуминг услуги от местен оператор в посетената държава или от конкурентен доставчик на роуминг услуги в собствената си страна без да сменят своята SIM карта.

Целта е да се създаде истинско европейско пространство за далекосъобщения посредством премахване на разликите в таксите за националните повиквания и тези в роуминг и в рамките на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...