Международните кредитори останаха недоволни от новия пакет с реформи, представен от Гърция. Заради липсата на детайли в него Атина може да остане без финансова помощ и ще трябва да посрещне всичките си разходи и задължения със собствени средства.
Представители на гръцкото правителство запознаха с новия пакет реформи Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) през уикенда в Брюксел. Кабинетът на Алексис Ципрас цели консенсус с кредиторите, за да може южната ни съседка да получи останалите 7,2 млрд. евро от програмата за финансова помощ, които към момента остават замразени.
Според публикация на „Файненшъл таймс“ в списъка с реформи на Гърция има няколко основни пропуска. Един от тях е липсата на предложения за промени в трудовото законодателство в страната и в пенсионната система. Именно това са двете сфери, в които кредиторите настояват да бъдат въведени реформи, за да получи Атина финансова помощ.
"Няма перспектива за въвеждането на мерки срещу рецесия, независимо дали става дума за рязане заплати и пенсии или за масови уволнения", коментира от своя страна премиерът Алексис Ципрас в интервю.
В свой материал от „Уол Стрийт Джърнал“ цитират анонимен източник, присъствал на срещата с гръцките представители: „Предложенията бяха откъслечни, неясни и колегите от Гърция не можеха да обяснят технически как ще бъдат приложени въпросните реформи.“.
Тази седмицата преговорите между Атина и международните кредитори продължават. В сряда експерти от финансовите министерства на страните от еврозоната ще проведат конферентен разговор, за да обсъдят ситуацията. Среща на Еврогрупата за обсъждане на финансовата помощ за южната ни съседка не се очаква преди средата на април.
Този срок обаче е прекалено дълъг за Гърция, която до 31 март трябва да изплати пенсии и заплати в държавната администрация. В оценка на ЕК, публикувана в немската преса, парите на южната ни съседка ще свършат тази седмица. Според нея все пак страната може да изплати част от задължението си към МВФ до 9 април, но след това финансите на страната ще са на нула.