Международните кредитори на Гърция са отхвърлили предложените от Атина реформи, които бяха условие за следващия транш от финансовата помощ за страната. Това стана ясно от думите на гръцкия премиер Алексис Ципрас. Пред колегите си от кабинета той е коментирал, че подобен отказ преди това не са получавали нито Португалия, нито Ирландия, които също имаха нужда от международни финансови инжекции, съобщава "Интерфакс".
Още в понеделник Атина представи новия си план за реформи, който включваше увеличаването на редица данъци. Тогава много от лидерите на ЕС го определиха като основа за окончателното споразумение с гърците. Предстои Ципрас трябва да обсъди мерките в Брюксел с шефката на Международния валутен фонд Кристин Лагард, председателя на Европейската централна банка Марио Драги и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Паралелно гръцкият въпрос ще бъде обсъден и от Еврогрупата.
Финансовите министри на ЕС може да приемат принципно решението за новата помощ за Гърция. В същото време обаче много зависи как ще протекат преговорите, защото в крайна сметка до сделка може и да не се стигне, смятат експерти. Новият план за реформи на Атина продължава да не устройва Международния валутен фонд (МВФ). В същото време официални лица от Германия разкритикуваха Еврокомисията за това колко бързо се е съгласила с новите предложения на гръцкото правителство. Позицията на Берлин е, че няма да приеме споразумение с Гърция, което не е одобрено преди това от МВФ.
Гърция води преговори с ЕК, ЕЦБ и МВФ за уреждане на дълга, който се формира след спасяването на гръцката икономика през 2010 и 2012 г. Въпреки частичното отписване на дълг през 2012 г., в момента той възлиза на 315 млрд. евро – около 175% от БВП и три пъти над допустимата граница, заложена в Европейския пакт за стабилност и растеж. Националният дълг на страна членка на еврозоната не може да надвишава 60% от БВП.
Източник: iNews