Между 200 и 300 лева ще струва изследването за ГМО

22.04.2010 | 12:53
по статията работи:
Днес беше открита първата в страната специализирана лаборатория за анализ на ГМО в околната среда
Между 200 и 300 лева ще струва изследването за ГМО

Между 200 и 300 лева на проба ще струва изследването за генетично модифицирани организми (ГМО) на почви, води и растения. Това съобщиха пред журналисти представители на Изпълнителната агенция за околна среда (ИАОС) при официалното откриването на първата в страната специализирана лаборатория за анализ на ГМО в околната среда, предаде БТА.

Анализ и изследвания ще могат да се правят, както по заявка на регионалните инспекции по околна среда и води, така и на външни възложители. В лабораторията ще се извършва качествен анализ за определяне наличието на генетично изменена ДНК в проби от околна среда, количествен анализ за определяне процента на генетично изменена ДНК в дадена проба, както и анализиране и доказване на генетично изменена ДНК.

Ще се проверява за генномодифицирана соя, рапица, царевица и ориз. Картофите и памукът обаче са извън обхвата на лабораторията. Тя ще заработи към средата на май, а сигнали ще се приемат, след като лабораторията получи пълна акредитация, което се очаква да стане в рамките на няколко месеца. След получаването й гражданите ще могат да носят проби за изследване срещу заплащане. След този срок ще могат да се налагат и глоби при регистрирането на наличие на ГМО.

На ден ще могат да се правят до 96 проби, а резултатите ще са ясни до три дни. Необходимите реактиви за анализ ще бъдат доставени до средата на май, каза изпълнителният директор на ИАОС Ваня Григорова.

Стойността на лабораторията е около един милион лева.

В края на февруари лабораторията беше присъединена към Европейската Мрежа на ГМО лабораториите. Мрежата се състои от 100 национални лаборатории, които представляват 27-те държави - членки на ЕС. Това членство осигурява бързо внедряване на стандартизирани методи за контрол на ГМО в България.

Държавната лаборатория към Министерство на здравеопазването, която е работила досега, е анализирала само храни, което означава, че изследвания за ГМО в околната среда не са правени.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...