Нямаше никаква нагласа при избора на нов гуверньор на БНБ. Това заяви председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова пред Нова телевизия.
„Всеки, който е следил дебата в Народното събрание за избор на управител на БНБ, начина, по който дебатът се случи и самото гласуване, може да разбере, че не е имало договорки”, коментира Стоянова.
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Радев беше избран с гласовете на 130 народни представители, като по-голямата част от тях - 81, бяха от издигналата го партия, а 22 - от коалиционните им партньори от Реформаторския блок.
„За съжаление, доста време се търсеше гуверньор на БНБ. Нормално е най-голямата политическа сила да е най-активна в това отношение, защото се знаеше, че без гласовете на ГЕРБ това нямаше как да се случи”, добави тя.
Относно оповестената вчера в пленарна зала заплата 0т 45 000 лв. на Иван Искров като управител на БНБ, Стоянова посочи, че според нея възнаграждението не само на гуверньора, но и на председателите на регулаторни органи, би трябвало да са публични.
Тя коментира и темата около Корпоративна търговска банка (КТБ), като посочи, че не Народното събрание, а прокуратурата трябва да разследва дали е имало заговор за фалита на банката.
За евентуална кандидатура на Мая Манолова за омбудсман, шефът на бюджетна комисия посочи, че такова нещо не е разглеждано от групата и няма така опция на този етап.
„За мен ще е много интересно да обсъдим тази кандидатура в парламентарната група , защото смятам, че едва ли колегите ще бъдат щастливи от един такъв омбудсман, който ще бъде избран задължително с нашите гласове“, каза още Стоянова.