Менда Стоянова: Отнемането на лиценза на КТБ ще се отрази тежко на икономиката

06.11.2014 | 16:47
по статията работи: econ.bg
БНБ прехвърли на държавата решаването на казуса с банката и гарантираните депозити
Менда Стоянова: Отнемането на лиценза на КТБ ще се отрази тежко на икономиката
Снимка: КТБ

Те първа предстои да разберем колко ще струва на икономиката ни отнемането на лиценза на КТБ. Това заяви Менда Стоянова, която е председател на временната бюджетна комисия в парламента. „При всички случаи обаче, още следващата година ще има отрицателен ефект в икономиката“, обясни Стоянва.  Тя допълни, че финансовият министър е изразил едно сериозно разочарование от взаимодействието си с БНБ в месеците, през които нямаше Народно събрание.

„Днес с отнемането на лиценза, БНБ прехвърли топката от своята градина в тази на държавата и правителството. Колкото до оставката на г-н Искров, аз съм имала случаи да заявя, че парламентът няма правомощия да поиска оставката му. Няма основания по закон да го направи, а ако има такава оставка, тя ще бъде изцяло морален акт от негова страна. Нямаме на лице оставка, за да търсим нов човек на неговото място“, каза още Менда Стоянова.
Тя добави, че има възможност средствата от фискалния резерв да бъдат използвани временно за изплащане на гарантираните депозити. Очаква се в следващите 20 дни Фондът за гарантиране на влоговете да започне да изплаща гарантираните депозити от КТБ. Според Стоянова случаят с банката ще се решава още много години.

„Гарантираните депозити са гарантирани от държавата, не от фонда. Всеки един такъв депозит ще бъде изплатен, защото държавата стои зад него. Фондът за гарантиране на влоговете е само инструмент на държавата. Тогава, когато този инструмент не е достатъчен, държавата влиза в своите функции“, обясни още Стоянова. Тя бе категорична, че няма основание хората да се притесняват от това, че гарантираните депозити няма да бъдат изплатени. Има няколко начина, по които може да се попълни необходимата сума за изплащането им.

Предприятията и фирмите, които имат разплащателни сметки, средства и обезпечения в банките, ще понесат определени загуби. Няма начин това да не рефлектира не само върху техните работници, а и въобще върху цялата икономика, допълни Стоянова.

След като днес БНБ се е произнесла, текат 20-те дни и ще започне плащането на гарантираните депозити на вложителите в КТБ, каза и служебният финансов министър Румен Порожанов. На въпрос дали има достатъчно пари, за да се изплатят парите на хората, той припомни, че Фондът за гарантиране на влоговете има ограничен ресурс. Останалите средства са заложени в актуализацията на държавния бюджет, обясни той.

Той заяви, че казусът вече е бил коментиран с колегите. В момента са предложени два варианта за намиране на средства за изплащане на депозитите в КТБ. Единият вариант е да се даде държавна гаранция на Фонда, за да може той да изтегли заем. Другият вариант е държавата да отпусне кредит с пари от бюджета. Порожанов бе категоричен, че ресурсът от 3.6 млрд. лева за плащания, които да стартират до 20 дни, ще бъде осигурен. Според известните данни до момента във Фонда има около 2 млрд. лева. Нужни са още 1,7 млрд. лева, за да бъдат изплатени депозитите на хората.

Порожанов бе категоричен, че актуализацията на бюджета е необходима, за да се даде картбланш на централния бюджет да направи трансфер при необходимост. По думите му, самата актуализация ще даде тази възможност и не е необходимо да се изчаква да наберем допълнителния ресурс, който ни трябва. „След като бъдещият министър на финансите има възможността да направи необходимите попълнения във фискалния резерв, няма да има проблем да осигури на секундата средствата“, каза още Румен Порожанов.

Фондът за гарантиране на влоговете е разработил правила, според които изплащането на депозитите ще стане чрез много банки и така хората ще има по-бързо достъп до парите си, обясни Стоянова след срещата. По думите й фондът е разработил една система, която е тествана и работи добре по ЕГН.

Лично аз смятам, че би било добре всеки един от гарантираните вложители да има право да избере сам в коя банка да получи парите си. Сигурно това няма да се случи, защото нямаме време за нова организация в тази посока“, каза още Стоянова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...