Поетият ангажимент да не се вдигат данъци се изпълнява. Това заяви в предаването "Преди всички" на БНР председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова във връзка с очакваното повишаване на акцизите на горивата и увеличаване на ставката на ДДС за туризма. Тя добави:
Повишаването на ставката на акциза за горивата е преди всичко едно изискване, което България е поела в договора си за присъединяване с Европейския съюз за достигане на минимална цена на акцизите на горивата. Това повишаване на акциза беше планирано, договорено.
Стоянова потвърди, че годината, в която това е предвидено да стане това, е 2011 г: В този аспект в никакъв случай не е коректно да се коментира, че следващото повишение за достигане на тези минимални нива през 2011 г. е вдигане на данъците. Ангажиментът за неповишаване на данъците се интерпретира некоректно и във връзка с получаване на допълнителни приходи в момент на криза, категоричен беше председателят на бюджетната комисия в НС.
Крайно време е да се разбере, че след като общините получиха правото да определят "данък сгради", те трябва да имат отговорно отношение към това. Не може да се сравняват малки и големи общини, които имат различен сграден фонд. Данъчната основа трябва да бъде обективна, а конкретният размер всяка община определя сама, коментира Стоянова.
Предложението на социалното министерство за вдигането на минималната работна заплата не отговаря на икономиката и производителността. По този повод председателят на бюджетната комисия в НС обясни: Вдигането от 240 на 270 лева е ръст с 12%, което не е икономически обосновано. Минималната работна заплата не е социална заплата. Трябва анализ дали това е възможно, защото ще доведе до промяна в съотношението и на другите заплати.
Въпросът с въвеждането на единна ставка за ДДС в туристическите услуги трябва да се разглежда в същата плоскост като този с горива: Имаме писмо от Европейската комисия, която ни предупреждава, че ще започнат наказателна процедура срещу България, защото нарушаваме правилата на ЕС и за една и съща услуга - туристическата- прилагаме две различни ставки.
По този повод Стоянова се съгласи, че на практика на масовия българин евентуална ставка от 14% ДДС за туристически услуги би трябвало да се отрази добре, защото почивката му евентуално ще поевтинее, но за туристическия бранш като цяло отражението ще бъде негативно:
Това е един факт, с който ние трябва да се съобразим. Друг е въпросът, и е въпрос на разчети на каква единна ставка следва да се спрем - дали 14%, която е предложена от Министерството на финансите - единната ставка, която е приемлива и за бизнеса, и за това да не се затормози отрасъла, и дали тя почива на определени разчети. Така че в този аспект има място за допълнителен анализ и за допълнителен коментар.
Цените и офертите на туристическите услуги за следващата година са вече договорени в бранша, но не е възможно въвеждането на единна ставка да се прехвърли за 2012 г.
Големият проблем е именно да се разберем с Асоциацията на туроператорите, на туристическия бранш, какво е приемливото за тях повишение на ставката за тези пакетни услуги, поясни Стоянова и припомни, че това е единствената услуга, чието ДДС е под 20%. Когато беше приета тази ставка, идеята беше именно да се стимулира туристическият бранш в посока на привличане на чуждестранни пакетни туристи", каза още тя. Председателят на бюджетната комисия потвърди също, че е имало идея тази ставка да бъде вдигана постепенно, но това не е било направено.