Ангела Меркел и Хорст Зеехофер трябва да договорят как техният съюз ще търси коалиционни партньори след като и двете им партии понесоха загуба на стотици хиляди изборатели на изборите в края на септември.
Лидерите на Християн-демократическия съюз (ХДС) на Ангела Меркел и на Християн-социалния съюз (ХСС) на баварските консерватори ще обсъдят днес за пръв път какъв тип коалиция да търсят на федерално ниво след резултатите от парламентарните избори.
На практика в началото на четвъртия си пореден мандат като канцлер тя остана само един вариант - съюз със "Свободните демократи" и Зелените.
Подобна коалиция никога не е била изпробвана на федерално равнище. ХСС изпраща сигнали, че иска управлението да завие надясно с фокус върху сигурността и ограничаване на имиграцията, за да си върне изгубените в полза на "Алтернатива за Германия" избиратели. Това трудно ще се приеме от ляво ориентираните Зелени, а и Меркел е казвала, че противоречи на Конституцията налагането на годишна квота за имигранти.
Александер Добринд, парламентарният лидер на ХСС, казва, че искането им за не повече от 200 000 души годишно "не подлежи на преговори". Лидерът на партията Хорст Зеехофер заяви през седмицата пред "Зюддойче цайтунг", че двете партии са пред най-голямото предизвикателство от 1976г., когато предшественикът му Франц-Йозеф Щраус заплаши да напусне съюза с ХДС.
Социологическо допитване на YouGov по поръчка на агенция ДПА, пубикувано в петък, показа, че 56% от отговорилите заемат страната на ХСС за имигрантите и само 28% са против квотата. Подкрепата за баварското настояване и силна и в консервативните среди - 55% от озбирателите на ХДС/ХСС са за ограничаване на потока мигранти, а 36% - против.
"За" квотата са и голямо мнозинство от симпатизантите на либералните "Свободни демократи", а при "Алтернатива за Германия", която за пръв път попадна в Бундестага и то като трета парламентарна сила, одобрението достига 96%.
В същия момент мнозина консервативни баварци призовават самия Зеехофер да подаде оставка, защото продължава да настоява на бежанската квота с нищожен шанс да успее, докато те очакват повече инвестиции в инфраструктура и по-бърз интернет в Бавария, например.
От днешните разговори не се очаква много, тъй като всички погледи са насочени към провинциалните избори в Долна Саксония на 15 октомври. Там управлява червено-зелена коалиция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и Зелените.
Дори и малък сигнал за напредък в преговорите за федерална коалиция - например, договаряне на общи позиции на ХДС/ХСС - ще се посрещне добре от инвеститорите и бизнеса.