Мерките за пестене и "затягане на колана", които целят да свалят публичния дълг и бюджетния дефицит на задлъжнелите държави в цял свят, ще навредят сериозно на пазара на труда в глобален мащаб. Това сочи най-новият доклад на Международната организация на труда (МОТ, ILO).
През тази година 202 млн. души на планетата няма да работят, казват от МОТ. Това е с 6 млн. души повече, отколкото през 2011 година. Нивото на безработица ще е 6,1%, а през 2013 година ще скочи до 6,2%.
Според експертите на МОТ причина за увеличението са мерките, с които се цели уравновесяване на държавните бюджети и икономическа стабилност. Техният ефект обаче е крайно съмнителен – в повечето случаи няма бърз положителен напредък при дефицита, а за трудовия пазар последствията са светкавични – увеличение на безработицата. Типичен пример е Испания – за една година бюджетният дефицит е намален с около 0,5%, но безработицата се е увеличила с 2-3%.
От развитите икономики положението в Европа е по-тревожно, но и в Япония, и в САЩ се очаква застой.
"Под въпрос е дали при сегашния модел на управление през следващите няколко години пазарът на труда ще успее да поеме 80 млн. души – толкова, колкото се очакват да търсят работа за пръв път в периода 2012-2013 година", се казва в доклада на МОТ.
Заради световната финансова криза, която избухна през 2008 година, са вече загубени 50 млн. работни места в цял свят.