Министри обсъждат с областни управители помощ за щетите от наводненията

15.12.2021 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Изпълнителната власт се очаква да обсъди с областните управители на Благоевград, Смолян и Кърджали щетите след наводненията в трите области, както и възможностите за подпомагане
Министри обсъждат с областни управители помощ за щетите от наводненията
Снимка: под лиценза на creative commons

Изпълнителната власт се очаква да обсъди с областните управители на Благоевград, Смолян и Кърджали щетите след наводненията в трите области, както и възможностите за подпомагане. Това стана ясно от думите на премиера Кирил Петков след правителственото заседание вчера: 

„Във връзка с наводненията ще поканим областните управители на Смолян, на Благоевград и на Кърджали да ни дадат точна и ясна представа за всичките щети, които са се случили, и да направим план за най-бързата помощ, която може да им се даде, за да може за пострадалите от наводнението хора държавата да се погрижи.“.

Възстановяване на скъсаните диги и изграждане на защитни съоръжения по коритата на двете големи реки Струма и Места, спешен преглед на опасните мостове и подпорни стени са приоритетът, който ще предотврати бъдещи бедствия, заяви областният управител Николай Шушков, който ще бъде на срещата с ресорните министри.

Заради усложнената обстановка след проливните дъждове в община Мадан децата няма да са на училище днес.

В Смолянско снощи снеговалежът е спрял. Пътищата са проходими при зимни условия за автомобили до 12 тона. Обстановката се нормализира. Най-тежко е положението на пътя за село Триград, община Девин, където багер падна в реката.

„Проходимостта няма да може да се възстанови толкова бързо“, поясни пред БНР областният управител на Смолян Стефан Сабрутев. 

Най-големият проблем остава достъпът до населените места и възстановяването на разрушената инфраструктура, каза областният управител.

Трябва да има превантивни мерки за почистване на коритата на реките, категоричен е Сабрутев.

„Чистени са коритата. Не можем да кажем, че не са чистени, но реките са много, не достигат средства навсякъде. Най-вероятно по финансови причини не са чистени всяка година.“

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...