Министърът на образованието на Квебек подаде оставка

15.05.2012 | 10:20
по статията работи: Александър Димитров
Лин Бошан загуби битката със студентските протести
Министърът на образованието на Квебек подаде оставка
Снимка: Wikimedia

Министърът на образованието на Квебек - Лин Бошан, подаде своята оставка след месеци бурни студентски протести срещу повишаването на студентските такси, информира CTV.

По време на пресконференция, в която участваше и премиерът Жан Шарест, тя уточни, че не напуска поста си поради уплах от стачните действия и мащабните демонстрации. „Не напускам заради вандализма и гражданското неподчинение“, каза Бошан. „Напускам, защото вече не вярвам в това, че съм част от решението. Не успях да разреша този толкова важен конфликт и поемам отговорност за това“.

По думите на Бошан, която преди това бе и заместник-министър на образованието, тя се е постарала да води преговори със студентските организации, но отношението им се е променило и спъва дискусиите.

Започналите мирно протести срещу увеличението на студентските такси с по 325 долара на година за период от пет години лесно се превърнаха в агресивни демонстрации, водещи до сблъсъци с полицията. Немалко участващи бяха и арестувани.

След постигнатото, макар и колебливо, съгласие между либералното правителство и студентите за временно замразяване на повишаването на таксите, предложението окончателно бе отхвърлено след студентско гласуване миналата седмица.

Въпреки че има подадени сигнали за заплахи за саморазправа с Бошан, някои от студентските лидери бяха озадачени от оттеглянето ѝ от поста и уточниха, че не тя е била на „прицел“, а самите мерки.

Габриел Надо-Дюбоа, който е представител на студентската асоциация CLASSE, доволно отбеляза, че оставката на Бошан е „доказателство, че стачката ни осъществява натиск“.

Негов колега, учещ социология Ерик Пино пък изрази мнението, че двигателят на протестите са „ценностите, а не числеността“. Пино допълни, че невярващи в правителствената политика на съкращения, студентите изработват свои предложения и идеи относно образователната система и бъдещето ѝ. Това се е случило още преди избухването на масовите протести.

Демонстрациите в Монреал продължават, като активистите окупираха и принудиха някои висши учебни заведения да затворят врати, както и блокираха щабовете на министерството на образованието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...